youtube superchat super sohbet nedir

Youtube Super Chat (Super Sohbet) Nedir?

YouTube, kullanıcıların canlı yayınlara gelen yorumlar üzerinden para kazanabilecekleri yeni gelir modeli “Youtube Super Chat” (Youtube Super Sohbet) özelliğini tanıttı. Geçtiğimiz yıldan bu yana güzel değişikliklere imza atan Youtube bu seferde, Twitch’in “Cheering” sistemine benzeyen, belirleyeceğiniz bir ücret karşılığında yorumunuzu sohbet ekranında ön plana çıkartan bir sistem geliştirdi.

youtube superchat

Böylelikle yayıncılara ufak da olsa maddi destek sağlarken, diğer taraftan mesajınızın -hızla akıp giden diğer mesajlar arasında- okunma ihtimali de artıyor. Öncelikle sohbet ekranına eklenen dolar simgesine tıklayarak bağış miktarını belirlemeniz gerekiyor. İkinci adımda ise yorumunuzu yazarak ilgili talimatları izlemeniz yeterli. Kişi ne kadar fazla para gönderirse mesajı daha uzun süre renkli kutu içerisinde vurgulanıyor.

İçerik sahipleri için yeni gelir kapısı yaratacak “Super Chat”in hakaret, küfür, argo ya da taciz içerikli yorumlara sahne olmaması için gelişmiş yönetim araçları yer alacak. İlerleyen dönemlerde sistemin reklam amaçlı kullanılma ihtimali de hayli yüksek. Şimdilik sınırlı sayıdaki YouTuber ile test edilen özelliğin 31 Ocak itibariyle 20 yeni ülkede hayata geçirileceği ifade ediliyor.

Kaynak: https://youtube.googleblog.com/2017/01/can-we-chat-hello-super-chat.html

Leave a comment