youtube tv kullanıma sunuldu

YouTube Pazarlama Platformu Olarak Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya platfomları içinde en çok ilgi çekeni video paylaşımı yapabilen platformlardır. Kullanıcılar son zamanlarda diğer platformlara göre bu ortamı tercih etmektedirler. Online video tüketimi, teknolojinin gelişimi ile birlikte internetin yüksek hıza ulaşmasının yanı sıra, mobil cihazların yaygınlaşmasıyla her geçen gün artmaktadır. İzleyiciler istedikleri içerikleri, istedikleri zamanda ve yerde tabletlerinden, bilgisayarlarından ya da akıllı telefonlardan kolayca izleyebilmektedir.

Online video izlenimi ve reklamcılığı Türkiye’de de son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Online videonun sunduğu reklam olanakları ve geri bildirimleri reklam veren ajansların bütçelerinin bir kısmını online videodaki reklam yerlerine kaydırmalarına neden olmuştur. Video izlemenin yaygın ve popüler olması sosyal medya platformları içinde video paylaşım sitelerinin çok rağbet görmesine yol açmıştır. Bu yoğun ilgi yeni iş modellerinin ve yeni reklam imkanlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. YouTube, pazarlama yöneticilerinin ilgi alanına daha fazla girmeye ve pazarlama karması içinde daha çok yer almaya başlamıştır. YouTube video paylaşım sitesinin pazarlama amaçlı kullanılması ile ilgili olarak aşağıdaki çalışmalar yapılabilir.

Ürün veya Hizmet Reklamları: Ürün hizmet tanıtımlarınızı bu platformlardan yaparak ilgilenip arayan kullanıcıyı satın alaya daha yaklaştıracak bilgiler vermek.

Marka Bilinirliğini Arttırmak: Markanızın bilinirliğini arttırmak için YouTube reklamlarını kullanmak etkili bir yoldur. YouTube’un her geçen gün büyüdüğü, daha çok kullanıcıya ulaştığı ve içerikle pazarlamanın geleceğin pazarlama stratejisi olduğu göz önüne alınırsa YouTube’un en iyi dijital pazarlama platformlarından biri olduğu gerçektir. Reklam verenlerin büyümek, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve satışlarını arttırmak için YouTube platformunu etkili bir şekilde kullanmaya ihtiyaçları vardır.

Doğrudan Satış Yöntemi: YouTube bir satış destek platformu olarak kullanılmaktadır. Özellikle teknik ayrıntısı fazla olan ürünlerin tanıtılması, anlatılması bakımından çok uygundur. Bu amaçla çekilen videolarda hedef müşterilerin merak ettikleri ürün hakkında detaylı bilgiye videoları izleyerek ulaşabilirler. Ürünün farklı özelliklerini, versiyonlarını, kullanım, kurulum ve baım süreçlerini farklı videolarla müşteriye anlatmak mümkündür.

Eğitim Platformu Olarak YouTube: İşletmelerin çoğu müşterilerini, çalışanlarını, dağıtım sistemlerindeki üyelerini, satış sonrası servis organizasyonlarını eğitmek amacıyla çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlemektedirler. Uzaktan eğitim platformu olarak kullanılan bu yolla ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmaktadır.

Markaların Canlı Televizyon Kanalı: YouTube son zamanlarda eklenen özellikleriyle çok sayıda kullancıya canlı yayın yapma imkanı da vermektedir. Markalar kendilerine ait profil sayfalarından diledikleri kadar kullanıcıya canlı yayın yaparak online seminerler düzenleme imkanına sahip olurlar.