YouTube Sayfası

YouTube Müzik Dinleyenlere Daha Fazla Reklam Gösterecek

Youtube‘un müzikten sorumlu yöneticisi Lyor Cohen, kullanıcıların büyük bir kısmının Youtube’u müzik dinleme platformu olarak kullandığını ve şirketin bunun önüne geçerek kullanıcıları Youtube’un ücretli müzik servisine yönlendireceğini açıkladı.

South by Southwest festivalinde açıklamalar yapan Lyor Cohen, bundan böyle müzik dinleyen kullanıcılara daha sık reklam gösterileceğini açıkladı. Bu sayede sürekli reklamlarla karşılaşan kullanıcılar bunaltılarak, Youtube’un ücretli müzik dinleme servisine yönlendirilecek. Cohen bunu yapmalarının sebebini ise Spotify ve Apple Music ile yarışacak bir ortam oluşturmak istemeleri olarak açıkladı.

Youtube’un bu kararı almasındaki diğer bir sebebin ise uzun süredir müzik şirketleri tarafından hedefte olması olarak açıklayabiliriz. Zira müzik şirketleri Youtube’un telif haklarını ihlal ettiğini sık sık dile getiriyor ve bunun kendilerine zarar verdiğini belirtiyorlar. Geçtiğimiz yıl reklamlardan 10 milyar dolarlıkbir gelir elde eden Youtube, ücretli abonelik ile bu kazancı yükseltmenin peşinde. Müzik dinleyenlere yönelik alınan sık sık reklam gösterme kararının ise ne zaman uygulamaya geçeceği henüz bilinmiyor.