Yönetim Kurulunuzu Dijital Pazarlama Yapmaya İkna Etmek

Yönetim Kurulunuzu Dijital Pazarlamaya İkna Etmek

İster dijital pazarlama ilk adımlarınızı atmış isterse hızla dijital bir guruya dönüşüyor olun, acı gerçek şu ki karar verici planlarınızı satın almaya karar vermedikçe, tüm o bilgi ve uzmanlığınız bir işe yaramıyor. Bunu gerçekleştirmenin yalnızca iki yolu var: Birinci, karar verici siz olursunuz veya ikinci, bu karar vericiyi haklı olduğunuza ikna etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Aslında yönetim kurulunuzu dijital pazarlamaya yatırım yapmaya ikna etmeye çalışmak pazarlamanın ta kendisidir. Ve bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz değil mi?

Amaçlarınızı Belirleyin

Karar vericilerinizin ne istediğinden emin olun. Büyüme, finansal kazanç, marka değeri, yatırımcı hikayesi veya bir başka temel amacın mı peşindesiniz? Teklifinizin bunu açıkça ortaya koymasını sağlayın.

Karar Vericilerinizi Tanıyın

Onların ayı bireyler olarak kabul edin ve bakış açılarını kavrayın. Fazlasıyla analitik mi yaklaşıyorlar? Dijital pazarlama hakkında bilgileri var mı? Bu, onların teklifinizin hatasız olduğuna ikna etme çabanızda size avantaj sağlayacaktır. Teklifinize kendi gözünüzden değil, onların gözünden bakın.

Faydaları Bilin

Dijital yatırımın hangi alanıyla uğraşırsanız uğraşın, ona A’dan Z’ye hakim olun. Dijital pazarlama kanalları, internet sitesi tasarımı, ödeme portalleri gibi her bir başlığın nasıl işlediğini, hangi zorlukları barındırdığını ve nasıl uygulanabileceğini ayrıntılarıyla bilmelisiniz.

Kendinize Meydan Okuyun

Teklifinizin oluşturup bitirir bitirmez durun ve kendinize meydan okuyun. Yazdıklarınızı sorgulayın. Zayıf noktaları neresi? Bazı ayrıntıları bilmesem de anlaşılır m?  Karar vericilerimin onaylamayabileceği şeyler nelerdir?

İlgi Çekici  Bir Sunum Hazırlamak

Bir hikaye yaratın. Doğal bir şekilde akmasını sağlayın ve önemli noktaları özetleyin. Zorluklara karşı önemlerinizi alın ve vurucu olun. Ayrıntılara hakim olduğunuzu ve işletmenin bütünü üzerindeki olası etkilerin farkında olduğunuzu gösterin.

Zorluklara Hazırlıklı Olun

Malzemenizi çok iyi tanıyın. Sunumunuzu gelecek olası itirazlara karşı cevaplar hazırlayın, onların gelmesini beklemeyin. Olumlu olun ve karar vericilerinizle tartışmaya girmekten kaçının. İtirazlara verdiğiniz cevapları veri ve olgularla destekleyin.

Yandaşlık

Güçlü bir şebeke oluşturun, onların size tam destek vermesini, sizin bildiğiniz onların da bilmesini ve mesajınıza tutkuyla sahip çıkmalarını sağlayın. Ancak mükemmel sunum yapacak ve sizinle tam bir uyum içinde olan birisine güvenin.