Yandex Navigasyon Reklam Modelleri

Yandex Navigasyon, ülkemizde ilk gelen navigasyon uygulamaları arasında yer almayı başardı. Uygulama yıllar içerisinde kullanıcı kitlesini korudu ve genişletti. Yıllar içerisinde şehre ve trafiğe uyum sağlayarak yeni özellikler geliştiren servis şu anda kullanıcılarına anlık trafik durumu, park yerleri bilgileri gibi hayati bilgileri ücretsiz olarak sunuyor. Ayrıca Yandex Navigasyon akıllı park asistanı ile park yerlerine otomatik rota oluşturma, boş park yerlerini kullanıcılara bildirme gibi özelliklere de sahip.

Tamamen konum odaklı olan Yandex’in reklam modelleri kullanıcıların sürüş deneyimleriyle bütünleşiyor. Kullanıcının o an ihtiyacı olan bir satın almaya yönlendirebiliyor veya ileriye dönük satın alma kararı için fikir oluşturabiliyor. Shell ile en yakın benzin istasyonuna rota oluşturmak, Avis ile rota oluşturulduğunda marka mesajını iletmek veya acıkanlar için Pizza Pizza‘ya doğru yönlendirme yapmak gibi çalışmalarla Yandex Navigasyon reklam mecrası olarak kullanıldı.

2017’de reklam modellerini kullanıma açan Yandex, konum bazlı iletişim odağıyla hem doğal ve yüksek etkileşimli sonuçlar elde ediyor. Bugüne kadar çok farklı sektörlerden 45’in üzerinde reklamveren, Navigasyon’u mecra olarak kullandı. Coca-Cola, Mercedes-Benz, KIA, BMW, Avis, Hopi, Sinpaş, Decathlon gibi markalar bu mecrayı kullanan isimler arasında.

Markalı Sesli Navigasyon

Avis‘in yaklaşık bir yıldır yararlandığı Markalı Sesli Navigasyon (Branded Voice Navigation) modeli ile navigasyon üzerinde rota oluşturulduğunda “Avis iyi yolculuklar diler” mesajı 300 milyon kez dinlendi. Bu mesajla beraber Avis, yalın ve öz bir mesajla marka bilinirliğini artırdı.

Özel Kategori

Özel kategorilerle kullanıcıların tema bazlı listeleme yaptığı ekranda markaların yer almasını sağlıyor. Bu sayede markalar kendi mesajını iletebiliyor ve mağazalarının konumlarını listeleyebiliyor.

yandex navigasyon özel kategori reklam

Shell, benzin istasyonlarını ziyaret eden kişi sayısını artırmak ve Yandex kullanıcıları arasında marka bilinirliğini artırmak istiyordu. Bu amaçlar doğrultusunda kurulan işbirliğiyle özel kategori yaratıldı ve navigasyon üzerine markalı pinler yerleştirildi. Kullanıcılar seyir halindeyken Shell istasyonlarını görüp rota oluşturabildi. Kullanıcıyı yolda yakalayarak eyleme geçmesini sağlayan bu çalışmayla Shell benzin istasyonlarına oluşturulan rota sayısı 3 kat arttı ve 3 aylık süreçte Shell’in uygulama içi pazar payı %60’lara ulaştı.

Dijital Billboardlar

Dijital billboardlar ise en sade haliyle sokaklarda yer alan açık hava panolarının dijital dünyaya uyarlanmış hali. Harita üzerinde istenilen noktalara yerleştirilip kullanıcıları karşılayabiliyor. Bu özelliği Ramazan Bayramı süresinde Axa Sigorta, Rexona, Cornetto ve Bridgestone gibi markalar iletişiminde kullandı. Örneğin Rexona, Burunların Selameti kampanyasının bir parçası olarak ürünlerine kolayca erişilebilen noktaların çevresine dijital billboardlarını konumlandırdı. Dolayısıyla marka, fiziksel bir mağazaya veya konuma sahip olmamasına rağmen hiper lokal iletişim kurgulayarak kullanıcıları yolda yakalamayı başardı.

yandex navigasyon reklam dijital bilboard

Markalı Pop-up Pinler

Markalı Pop-up Pinler (Branded Pop Up Pins) özelliği ile kullanıcılar rotalarına devam ederken reklamverenin konumu otomatik olarak haritada markalı pin olarak çıkıyor. Markalar, yol üzerinde kendilerini belli ederek kullanıcıların rotalarını değiştirmesini sağlıyor. Otomotiv, akaryakıt, hızlı tüketim, perakende gibi pek çok endüstri bu markalı pinlerle yeni kullanıcılara erişebilme ve hiper lokal olarak hedefleme yapabilme imkanına sahip.

yandex navigasyon reklam markalı pop-up pinler

Mercedes-Benz, yeni finansal hizmetini tanıtmak için Yandex Navigasyon’u kullanmış ve bu olumlu dönüşler aldı. Özel Kategori ve Markalı Pinleri bir arada kullanarak iki nokta arasında hareket eden herkesi hedef kitlesinin içine alıyor ve markalara mesajını iletebileceği bir alan sunuyor.

Yandex Navigasyon reklam modelleri case

Oyunlaştırılabilir imleç

Yandex Navigasyon, kullanım amacı çevresinde şekillenen bir ekosistem sunuyor. Dolayısıyla temel amaç her zaman navigasyon ve ulaşım oluyor. Yandex de bunun farkında olup aynı deneyimi koruyarak çeşitli oyunlaştırma projelerine imkan tanıyor. Rota oluşturduktan sonra konumu temsil eden imleç (cursor) bu oyunlaştırmaya verilebilecek yerinde örneklerden.

Navi okunu kullanarak markalar kendileriyle özdeşleşen ikonları 3 boyutlu modelleyerek kullanabiliyor. Bu modelin yurt dışında Land Rover ve Porsche gibi otomobil markaları kullandı. Ayrıca Disney, Star Wars: Son Jedi filminin lansman sürecinde hem imleç modelleme hem de sesli navigasyon kullanımı yürütüldü. Darth Vader ve Yoda’nın sesi navigasyonda yol gösterirken imleç seçenekleri olarak da Tie Fighter ve Star Fighter sunuldu.

Ölçümlenebilir modeller

Yandex, sunduğu modellerin ölçülebilir olmasına özen gösteriyor. Net metriklerle doğru ölçümlemeye ek olarak dijital mecralarda yapılan reklamların mağazaya dönüşünü de ölçmeyi kolaylaştırıyor. Çünkü kullanıcıyı sürüş esnasında yakalayarak doğrudan harekete geçmesini sağlıyor. Rota oluşturma, reklamla etkileşime girmek veya doğrudan mağazaya gitmek bu eylemlerin de başında geliyor.

Yandex Navigasyon’da uygulanan reklam modelleri kullanıcıların navigasyon deneyimini bozmadan kurgulanıyor. Mevcut modeller görsel bir engel yaratmayarak güvenli sürüşü etkilemiyor ve rotalarında olumsuz bir dil yaratmıyor. Yandex şu ana kadar yürüttüğü kampanyalarla olumsuz bir geri dönüş almadığı gibi kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik kampanyaların yüksek görüntülenme, tıklanma ve rota oluşturma sonuçları verdiği de ortaya çıkıyor.