WhatsApp’ta Yönlendirilmiş Mesajlara “İletildi” Uyarısı Geldi

WhatsApp hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Uygulama öylesine yaygın ki akıllı telefon sahibi olup da WhatsApp kullanmayan kimse kalmadı. Uygulamanın bu kadar yaygın ve hızla erişilebilir olması bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor ne yazık ki. Günümüzde birçok asılsız haber, viral olarak bu uygulama üzerinden sayısız insana ulaşabiliyor. Görünen o ki şirket bunu engelleme yolunda önemli bir adım atıyor.

Artık WhatsApp’ta herhangi bir sohbetten alınan mesaj başka bir sohbete yönlendirildiğinde üzerinde küçük bir “iletildi” ibaresi yer alacak. Üstelik bu sadece WhatsApp üzerinden gönderilen metinler için değil resim, video ve ses dosyaları için de geçerli. Bu özellik sayesinde insanlar gelen mesajın yakınları tarafından yazılıp yazılmadığını da kolayca anlayabilecek. Şirket, insanların bu küçük etiket vasıtasıyla 3. şahıslardan yönlendirilen içerikleri rahatça ayırt edip, asılsız haberlere itibar etmeyeceklerini umut ediyor. Güncelleme ile birlikte gelen bu özellik Whatsapp’ın sitesinden indirebileceğiniz en güncel sürümünde bugünden itibaren Türkiye ve tüm dünyada kullanımda.

Şirket yönlendirilmiş mesaj etiketi özelliğini tüm dünyaya duyurmadan önce Brezilya ve Hindistan’da 300 milyonun üzerinde beta kullanıcısı ile test etti. Nüfusun yoğun olduğu bu bölgelerde uygulama üzerinden yayılan asılsız bilgiler çok daha kötü sonuçlara neden olduğu bilinmekte. Örneğin mayıs ayında Brezilya’da WhatsApp üzerinden sarı humma aşısı ile ilgili yanlış bilgi yayılması sonucunda hastalık tekrardan salgın haline gelmiş beklenmedik sayılarda vaka ile karşılaşılmıştı.