Web Site İçeriği Nasıl Yazılır

Web Site İçeriği Nasıl Yazılır?

Bilginizi yapılandırdıktan sonra sıra içeriğinizi oluşturmaya geldi. İnternet harici pazarlama için ne yapıyorsanız aynısını internet sayfalarınıza uygulayıp sonra da iş görmesini bekleyemezsiniz.

Etkin metin yazımının yolu hangi mecrada olurda olsun izleyici kitlenizi iyi tanımaktan geçer yani metin ne kadar izleyici kitlenize göre biçilmiş olursa, o kadar etkin olur. Aynısı web için de geçerlidir. Web için etkin metin yazımı ve basılı mecralar için etkin metin yazımı arasındaki fark iki hedef kitlenin doğaları arasındaki farkta gizlidir. Basılı mecra doğrusaldır, web ise rastlantısal; insanlar basılı malzemeleri genelde detaylı okurlar, webde ise göz atıp geçerler; basılı ürünler sabırla okunurken, online okuyucular aradıkları bilgiye hemen, hemen ulaşmak isterler.

Web site içeriği yazımı, genelde web kullanıcıları ve özelde internet sitesinin hedef kitlesi hakkındaki bilgilerin harmanlanarak bunun, okuyucuların ihtiyaçlarını karşılayacak formatta sunulmasından ibarettir.

Dikkat Çekin: Web kullanıcıları sabırsızdır. Metniniz anlaşılır, özlü ve baştan itibaren hedefe odaklı olsun.

Taranmaya Uygun Olsun: Uzun ve kesintisiz metin parçalarından kaçının. Metni tek başına taranabilecek gruplara bölmeye yarayan başlıklar, alt başlıklar ve madde imleri kullanın.

Özgün Olsun: Kullanıcıları katılıma teşvik etmek, arz ettiğiniz önemi ve otoritenizi pekiştirmek için eşsiz, özgün içerik çok iyi bir yoldur ve arama motorları buna bayılırlar.

Ters Pramit Yöntemini Kullanın: Genellikle gazete haberleri için kullanılan test piramit yönetimi webde de iyi iş görür. Hikayenin en önemli noktalarının ilk önce verilmesi ve destekleyici detayların önemliden önemsize doğru sıralanması amaçlanır. Kullanıcı herhangi bir yerde okumayı bıraksa bile, hikayenin özüne vakıf olabilmektedir.

Tutarlı olun: Basit, kolay okunabilir bir yazım üslubu tutturun ve sitenin bütününe tutarlı kalın. Eğer içeriğinizi birden fazla insan üretiyorsa, tutarlılığı korumak adına bir stil kılavuzu hazırlayabilir veya size özgü bir stil geliştirebilirsiniz.

Okuyucularınızla Yakın Olun: Sohbet edermiş ve bunu kalabalık bir kitleye değil, tek bir kişiyle yapıyormuş gibi yazın. Okuyucunuzla daha kişisel bir ilişki tutturmanıza yardımcı olacaktır.