Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?

2009 yılında San Francisco kurulan Uber bir ulaşım şebekesi şirketidir. Amerika’da kurulmuş olan Uber, 60’tan fazla ülkede hizmet vermektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar kendilerinin bulunduğu noktaya özel bir taksi çağırabiliyor. Kendilerini götürecek olan sürücüyü görebiliyor. İsterlerse uygulama üzerinde kredi kartı ile ödeme veya nakit ile ödeme yapabiliyorlar. Özellikle ülkemizde de yoğun şekilde kullanılmaya başlayan Uber teknolojinin gelişmesinin insanlara nasıl fayda sağladığını gösteren bir uygulama. Ama Ülkemizde Taksiciler özellikle Uber uygulamasında çok şikayetçi durumda herkesin kendine göre haklı sebepleri olsa da teknolojinin ilerleyişiyle bunların yaşanması çok normal görünüyor.

Türkiye’de belirttiğimiz gibi yalnızca İstanbul’da kullanılan Uber’in, tamamen kullanılabildiği şehirlerde 5 farklı seçeneği bulunuyor. Türkiye’de ise 3 seçenek kullanıcıya sunuluyor. Birinde normal taksiler %20 indirimle kullanılırken, diğer ikisi özel araçlar ve sürücülerle kullanılıyor. UberBLACK modelinde Mercedes E serisi, Fiat Fiorino ve Ford Tourneo araçlarından biriyle yolculuk yapma seçeneği sunulurken, UberXL modelinde Mercedes Vito ve Volkswagen Caravelle arasından seçim yapılabiliyor.

Uber Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uber’i kullanmak için ilk olarak hizmete üye olmak gerekiyor. Dilerseniz Uber.com sitesinden, dilerseniz de Android veya iPhone uygulamasından üye olabiliyorsunuz.

Üye olduktan sonra uygulamanızı açın karşınıza bir harita ve etrafta gezinen uber araçları 3d biçimde görünüyor olacak. Menü kısmına geldiğiniz aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

Uber Nedir Nasıl Kullanılır 1

Ödeme: Bu kısımda ödeme yönteminizi ayarlayabilirsiniz. İsterseniz kredi kartı ekleyebilirsiniz veya promosyon kodunuz varsa “promosyon kodu ekleyin” kısmından ekleyip yolculuklarınızda kullanabilirsiniz.

Yolculuklarınız: Geçmiş yolculuklarını, planlanmış yaklaşan yolculuklarınız varsa görmenizi sağlar.

Ücretsiz yolculuklar: Arkadaşlarınıza davet kodu göndererek bir ücret limitine kadar ücretsiz yolculuk kazanabilirsiniz.

Ayarlar: Bu kısımda hesap ayarlarınızı düzenleyebilir. Ev veya İş adresi ekleyebilirsiniz.

Uygulamanın tekrar açılış sayfasına dönersek, aşağıdaki gibi bir alan bizleri karşılayacak. “Nereye?” alanına bastığımızda bize bulunduğumuz konumdan nereye gitmek istediğimizi soruyor. “Ayarlar” kısmında ev veya iş adresi gibi özel adresler eklediyseniz burada işiniz daha kolay hale geliyor. Ama bir adresiniz ekli değilse gitmek istediğiniz yeri yazarak buluyorsunuz. “Nereye?” kısmının hemen altında size son aradığınız gittiğiniz yerlere göre tekrar gitme ihtimalinize karşı tavsiye sunuyor. Kırmızı ile işaretlediğimiz yerde daha sonra yapacağınız bir yolcuğunun planını yapmanızı sağlayan bir sayfa açılıyor.

Uber Nasıl Kullanılır 2

“Nereye?” kısmında adresi seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Eğer her şey uygunsa ödeme yönteminizi Nakit veya kredi kartınız hesabınıza ekli ise kredi kartı seçeneğini seçip Uber’i çağırabilirsiniz.