Twitter’dan İklim Değişikliğine Çok Özel Emoji

Birleşmiş Milletler İklim Değişimi Konferansı için yaratılan emoji, konferansa özel #COP23 hashtagiyle birlikte kullanılabiliyor.

6-17 Kasım tarihlerinde Almanya’nın Bonn şehrinde Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Değişimi Konferansı, dünya liderlerini ve bu alanda söz sahibi savunucuları bir araya getirirken, Twitter da bu önemli etkinliğin herkes tarafından daha aktif bir biçimde tartışılmasını sağlamak amacıyla etkinliğe özel bir emoji yarattı. Konferansa özel #COP23 hashtagiyle birlikte kullanılabilen emoji, #COP23 logosunun bir yansıması olarak dikkat çekiyor.

#COP23 hashtagi sayesinde konferans hakkında Twitter’da konuşmalara dahil olmak çok daha kolay.

Twitter EMEA Kamu Politikası ve İletişim Başkan Yardımcısı Sinéad McSweeney konuyla ilgili, “Twitter, günün önemli konularını ve haberlerini tartışmak için en uygun yeri temsil ediyor. Vatandaşlar, politikacılar ve ünlüler, küresel önem taşıyan konular hakkında kendi seslerini duyurarak Twitter’da görüşlerini herkesle paylaşabiliyor ve birbirleriyle etkileşim kurabiliyor. İnsanlar, inandığı şeyleri savunmak için Twitter’ı kullanıyor ve bu emoji # COP23’teki sohbeti daha da renkli hale getiriyor” dedi.

COP23 Başkanlık Sekreterliğinin Yürütme Sorumlusu John Connor yaptığı açıklamada, “Şu an her zamankinden çok daha fazla, dünyanın her köşesinden toplumun her kesiminden farklı sesler, iklim değişikliği konusunda biraraya gelmek için sosyal medyayı kullanıyor. COP23 logosunu resmeden Twitter emojisi, Fiji gibi gelişmekte olan küçük bir devletin iklim değişikliğine karşı savunmasızlığını yakalıyor. Bu emoji, hareket etme gücü ve arzusu içinde bulunan herkes arasında büyük birliktelik sağlamak için birleşme çağrımızın aciliyetini güçlendiriyor” dedi.

COP23 sözcüsü ve BM İklim Değişimi İletişim Direktörü Nick Nuttall ise, “Bonn’daki BM İklim Değişikliği Konferansı’nda Twitter’a desteğinden dolayı çok minnettarız. Dünya ‘Daha çok, Daha Hızlı, Birlikte’ tutkusunu inşa etmek için uğraştıkça, yeni emoji, ülkelerin haberlerini ve eylemlerini tanıtmak için gerçek bir sosyal medya varlığı olarak öne çıkıyor” dedi ve ekledi: “Son iki yıldır, kentlerin, eyaletlerin, bölgelerin, devletlerin, ticaretin ve yatırımcıların, iklim değişikliği eylemlerini, Paris İklim Değişikliği anlaşması uyarınca ulusal ve uluslararası hedeflerle uyumlu hale getirmek için ortaya koydukları coşku, bu konferansları karakterize etti. Böylece sosyal medya, önde gelen oyunculardan biri olan Twitter ile, toplumun tüm kesimlerinin oyunu nasıl kazanmaları gerektiği konusunda kapsamlı bir konuşma yapmalarına yardımcı oluyor.”

Geçtiğimiz yıl Fas’taki BM İklim Değişikliği Konferansı’nda #COP22 hashtagiyle bir milyondan fazla tweet atıldı. İklim değişikliğinin aciliyeti ve çok sayıda şehir, bölge, şirket ve yatırımcı ile birlikte Bonn’da bulunan ve izleyicilerin ilgisini çekmek için Twitter kullanan birçok sivil toplum kuruluşu göz önüne alındığında, bu rakamın bu yıl çok daha fazla olmasını bekliyoruz. Hadi, hepimiz COP23 trendini takip edelim!