Twitter ve Tivibuspor’dan Dijital Yayın İş Birliği

Twitter ve Tivibuspor, resmi UEFA Şampiyonlar Ligi maç görüntüleri ve özel içerikler üzerinde markalara sponsorluk ve reklam verme olanağı sağlayan büyük bir iş birliğine imza attı. Ruffles sponsorluğunda markalı premium içerikte Türkiye’de örnek olan bu Şampiyonlar Ligi projesi ile Genart ve OMD öncülüğünde televizyon ve dijital daha da yakınlaşmış oldu.

Dünyadan milyonlarca insanı bir konu etrafında buluşturan Twitter ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi yayıncısı Tivibuspor, markalara premium içerik projeleri sunmak için medya ortaklığı başlattı. Bu ortaklık kapsamında markalar, hem resmi Şampiyonlar Ligi içerikleri hem de Twitter platformuna özel oluşturulan içerikler üzerinde reklam verebilecek.

Markalı premium içerikte TV ve Twitter yayın ortaklığı kapsamında Türkiye’de örnek teşkil eden bu proje, resmi Şampiyonlar Ligi içerikleri üzerinde Ruffles, Twitter ve Tivibuspor birlikteliği ile gerçekleşti. İki Bayern Münih – Beşiktaş Şampiyonlar Ligi maçının önemli görüntüleri, Allianz Arena ve Vodafone Arena’dan yapılan Twitter Blue Room programları ve diğer orijinal içerikler #RufflesFutbolCoşkusu etiketi ile Ruffles sponsorluğunda izleyiciyle buluştu.

UEFA Şampiyonlar Ligi yayın hakları sahibi Tivibuspor ile markalara premium içerik projeleri sunmak için medya ortaklığı başlatan Twitter Türkiye ortağı Genart, ilk sponsorlu içerik anlaşmasını Şubat 2018’de Ruffles Türkiye ve markanın medya ajansı OMD ile gerçekleştirdi. Böylece hem resmi Şampiyonlar Ligi içerikleri hem de Twitter platformuna özel oluşturulan video içerikler üzerinde #RufflesFutbolCoşkusu etiketiyle izleyicilere ulaşma olanağı sağlandı.

Tivibuspor Twitter hesabında goller, önemli pozisyonlar, sahaya giren kedi gibi eğlenceli ve heyecanlı anlar, Özgür Buzbaş, Erkut Öztürk ve Sinem Ökten’in canlı bağlantıları, İlhan Mansız, Ali Ece ve Nihat Kahveci’nin Twitter üzerinden gelen sorulara verdikleri (neredeyse eş zamanlı olarak yayımlanan) yanıtlar, son dakika haberleri, canlı stadyum atmosferi, analizler #RufflesFutbolCoşkusu etiketi ile paylaşıldı. UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Atıştırmalık Sponsoru Ruffles, yorumcu ve konuklara en iyi soruları soran takipçilere final biletleri hediye etti.

Blue Room canlı yayını

Televizyonla dijital dünyanın her geçen gün daha da yakınlaşması anlamında örnek olan bu anlaşma kapsamında, maçlar öncesinde ve sonrasında yapılan dijital canlı yayınlar, yorumcularla gerçekleşen çok özel röportajlar Twitter’ın özel yayın konsepti Twitter Blue Room’dan yayınlandı. Anlaşma kapsamında, Twitter ve Tivibuspor maç önü, devre arası ve maç sonu olmak üzere her biri üçer bölümden oluşan iki Blue Room programının ortak yapımcısı oldu. Ruffles sponsorluğunda gerçekleşen yayınlarda premium futbol yorumcu konukları ile 20’şer dakika süren bu dijital canlı yayınlar, 21-22 Şubat tarihlerinde Allianz Arena’da ve 14 Mart’ta Vodafone Park’ta oynanan Beşiktaş – Bayern Münih maçlarında Twitter’dan Tivibuspor hesabından yayımlandı.

Teşekkürler Beşiktaş

Beşiktaş’ın en güzel golleri, anlarının derlendiği Teşekkürler Beşiktaş videosu günün bir numaralı trendi olmaya kadar yükseldi ve Twitter’da maç sonunda taraftarların ortak sesi oldu.

Kampanya sonuçları

Türkiye’de ve globalde örnek gösterilen proje 14 milyon görüntülenme, 10milyondan fazla toplam video izlemesi,2,7 milyon tekil izleyiciye ulaştı. Ruffles ise kampanya boyunca hedef kitlesinin %69’una ulaştı ve taraftarlara başka hiçbir yerde bulamayacakları canlı, açık ve karşılıklı iletişim içeren deneyimler yarattı.

Oliver Newton, Twitter EMENA Global Markalar Başkanı projeyle ilgili şunları söyledi: “Twitter insanların o anda ne olduğunu öğrendiği ve tutkularını besledikleri yer ve Twitter üzerindeki en büyük tutkulardan biri de Şampiyonlar Ligi. İş ortaklarımız Tivibuspor, OMD Türkiye ve PepsiCo-Ruffles Türkiye ile bu tutkuyu ateşleyebildik. Fanların maç öncesi heyecanını kaçırmamaları için büyük maçın yayınları öncesi hatırlatıcılar yayınladı, taraftarlara özel içeriklerle idmanlar, gerçek zamanlı maç kesitleri ve stadyumdaki kalabalığın coşkusu herkesin içinde yer alabileceği şekilde iletildi.”