Twitter Reklam Kullanımı

Twitter Reklamları

Twitter, 2006 yılında kurulan bir microblog sitesidir. SMS’ın çıktığı zamanlarda ne kadar popüler olduğunu biliyorsunuzdur. Aslında, Twitter’da da aynı mantık işledi. 140 karakterlik sınırlama ile insanların, kısa kısa o anda ne yaptıklarını ve isteklerini söylemelerini sağlıyordu. Tek farklı ne yaptığınızı bu platformda bütün arkadaşlarınıza duyuruyorsunuz. Bende dahil bazı kullanıcılar bu platforma çok çekimser yaklaştı. Bende, şu anda insanlara ne yaptığımı söylesem ne olur, söylemesem ne olur diye düşünen kullanıcılardan biriydim. Sonra bir baktım ki, burada bilgiler ve haberler olağanüstü bir hızla yayılıyor. Boş verin ne yaptığınızı, gündemi takip etmek için bile harika bir ortam olduğunu söyleyebilirim.

Twitter Reklamları

Genel anlamda Twitter Reklamlarının 3 Modeli Bulunur.

Promoted Account

Hedeflediğiniz kullanıcı kitlesine hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir modeldir. Takipçi sayınızı etkili bir şekilde yükseltmenizi sağlar. Ama sayıdan daha önemlisi, hedef kitle belirleyerek markamızla ilgilenen insanları takipçiniz yapmanızdır. Hedeflemeler; ilgi alanları, coğrafi bölge, anahtar kelime vb. kriterlere göre yapılır. Bu kampanya takipçi başına ödeme baz alınarak ölçülür.

Promoted Tweet

İçeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan modeldir. Bu içerik bir promosyon,  kampanya vb. belirtebilir. İlgi çekici içerikler ile hedeflediğiniz kitleye, tanıtımınızı yapmak için kullanılan iyi bir yoldur. Örneğin; yeni bir ürün tanıtıyorsunuz, bir etkinliğinizi duyuruyorsunuz, düzenleyeceğiniz kampanya hakkında haber veriyorsunuz vb. Bu tweet’ler gerçekten müşterilerinize bir şeyler katarsa retweet yoluyla çok iyi bir şekilde yayılabilir.

Promoted Trends

Twitter’da biliyorsunuz Trend Topic(TT) diye bir kavram var. Yani bir konu hakkında en fazla konuşulan Trend başlıkları anlamına gelir. Ana akış sayfasının hemen yanında, gündem kısmında yoğun konuşulan konuları görebilirsiniz. Organik olarak orada gündeme oturmak çok zordur. Genelde, ülkede o gün farklı olan bir olay veya çok izlenen bir TV programının Hashtag’ini(#) gündemde görebilirsiniz. Markalar ilgili bir Hashtag(#) ile insanları bir konu etrafına toplamak için bu reklam modelini kullanabilirler. Çünkü insanlar gündemde gördükleri konular hakkında yazmaya eğilimli olurlar. PromotedTrends sayesinde ilgili trend başlığımızı, gündem bölümüne yerleştirebiliriz.