Twitter Reklam Kullanımı

Twitter Abonelik Sistemini Deniyor

Twitter kullanıcıların veya markaların tweet erişimlerini arttırmak için tekil bir tweet’e reklam vermekten ziyade abonelik modeliyle her attığı tweet’i kendi algoritmasıyla daha fazla insana göstereceğini duyurdu.

Twitter sosyal ağda daha önce reklamı yapılmış olan küçük bir grup hesapta abonelik modelinin test edildiğini doğruladı. Cuma günü, anonim kişisel hesaplar da dahil olmak üzere bazı Twitter kullanıcıları bu hizmeti ilk otuz gün boyunca ücretsiz deneyebilecekleri bir davetiye aldılar.

Twitter’ın bu yeni teklifi yapmasının sebebi büyük ihtimalle art arda 3 çeyrek boyunca düşüş gösteren reklam gelirleri. Twitter bu haftanın başında üç aylık kazanç raporunu sunarken reklam gelirlerinin yıllık bazda yüzde 8 gerilediğini belirtmişti.

Twitter’ın işletme sayfasında program hakkında yapılan açıklama ise şu şekilde: “Biz, reklam yaratmadan ve kampanya yönetmeden takipçilerinizi arttırmak ve Tweetlerinizin daha fazla insana ulaşması için bir yol geliştirdik.”

Abonelik programının çalışma presibi bir tweet atmaktan farksız. Siz tweetinizi normal bir şekilde atmaya devam ediyorsunuz ancak Twitter başkalarının ana sayfasında öne çıkaracağı tweetleri programatik olarak seçiyor. Deneme sürümünün SSS kısmında konuyla ilgili, ”Her bir Tweet’in öne çıkarılması çeşitli performans faktörlerine dayanıyor” cümlesi yer alıyor.

“Retweetler, Cevaplar ve Alıntılanmış Tweetler öne çıkarılmayacak ve bu süreçte hangi tweetin öne çıkarılacağını seçemeyeceksiniz.” ifadesi de yine SSS kısmında bulunuyor.

Kısacası kullanıcılar bu deneme sürümünde tek bir tweeti öne çıkarmak için seçemiyor. Fakat New York gibi metro bölgelerini ya da bilgi işlem gibi ilgi alanlarını hedefleyebiliyor. Aslında Twitter kullanıcıdan bu yolla bir brief alarak işin hedefleme kısmını tamamen kendisi yapıyor.

Twitter kullanıcılarının bu servisi kullanmasının tek nedeni ise muhtemelen daha çok takipçi kazanacak olmaları. Her haftanın sonunda Twitter abonelerine bir rapor kartı yollayarak bu servis üzerinden kazandıkları erişim, takipçi ve etkileşimi onlara sunacak.