Twitter 140 Karakter Limitini 280’e Çıkartıyor!

Twitter, 140 olan karakter limitini 280’e çıkarmaya hazırlanıyor. Sosyal medya ağının resmi hesabından paylaşılan açıklamaya göre 280 olarak belirlenen yeni karakter limitinden ilk etapta sınırlı sayıda kullanıcı yararlanabilecek. Az karakterle daha fazla düşüncenin aktarımına olanak tanıyan Japonca, Çince ve Korece ise 280 karakter limitinden faydalanamayacak.

Yapılan açıklamada Twitter’ın kısalıktan asla vazgeçmeyeceği, fakat insanların kendilerini ifade etmekte yaşadıkları sıkıntıların Twitter’ın popülaritesine zarar verdiği endişesine yer verildi. Twitter’a karakter limitini artırma konusundaki ilham kaynağı ise Twitter’ı Çince, Japonca ve Korece kullananlar oldu. Tek bir karakter ile daha fazla anlam aktarılabildiği için tweet’lerini bu dillerde paylaşanların halihazırdaki karakter limitlerinin görece daha yüksek olduğu da söylenebilir.

Twitter’ın 140 karakter limiti, köklerini SMS mesajlarından alıyor. Aralarında Jack Dorsey’in de bulunduğu Twitter kurucuları, ilk etapta SMS limiti olan 160 karakterden biraz daha az karakter kullanılmasını istemişlerdi. 280 karakterli ilk tweet’i atan kişi ise Jack Dorsey oldu.