Türkiye de Fiber İnternet

Türkiye’ye Fiber İnternette Önemli Ortaklık Anlaşması İmzalandı!

Bugün Ankara’da bulunan Grand Ankara Hotel‘de iletişimin patronları bir araya geldi. Bu toplantıda TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türksat CEO’su Cenk Şen bir araya geldiler.

Anlaşma ile birlikte ülkemizde hizmet veren telekominikasyon şirketleri sabit elektronik haberleşme alt yapılarını karşılıklı olarak kullanıma açacaklar. Böylece uzun yıllardır süren fiber altyapı sorunu da önemli ölçüde çözülmüş olacak. Anlaşmanın en büyük artısı ise maliyet tarafında görülecek. Normalde 25 milyar TL tutan yatırım masrafları, şirketlerin ortak çalışmaları ve altyapı paylaşımları sayesinde 4-5 milyar TL seviyelerine düşecek.

Bu amaçla Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ve Türksat, yani ülkemizdeki en geniş fiber altyapıya sahip şirketler bir araya geldiler. Üstelik protokolün imzalanmasından birkaç ay sonra ilk gelişmeleri görebileceğiz. Düzenlenen törenin sadece bir ay sonrasında, taraflar aralarında bir kira sözleşmesi imzalayacaklar. Fiber altyapı ve 5G alanında önemli bir ilerleme kaydedecek bu protokolün etkilerini, çok kısa bir süre içerisinde hissedebileceğiz.

Konu hakkında TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ise şunları söyledi:

“Bizim diğer gelişmiş ülkelerden bir eksiğimiz yoktu, sadece işin organize edilmesi yönünden bir eksiğimiz vardı. TELKODER olarak bu eksikliği giderme çabalarımızın sonuca ulaştığını görmüş olmaktan son derece memnunuz. Bu doğrultuda elektronik haberleşme altyapımızın hızla gelişeceğine inanıyoruz. İlgili kararların uygulanmaya başlamasıyla ülkemizde sabit ve mobil internet hızlanacak, sabit ve mobil şebekelerde yaşanabilecek olası sorunlar önlenmiş olacak. Ayrıca önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi beklenen 5G’nin önü açılmış olacak.”