gerilla reklam ve viral reklam

Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları 2017’de Yüzde 9 Büyüdü

Açıkhava Reklamcıları Vakfı, raketten büyük boyutlu reklam alanlarına, indoor reklamlardan dijital ekranlara tüm açıkhava segmentlerini kapsayan, açıkhava mecrasına yapılan toplam yatırımların belirlenmesi için bir rapor hazırlatıyor. İlk kez 2012 yılı Açıkhava mecra yatırımları için düzenlenen Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu, Ernst & Young Türkiye Denetim ve Danışmanlık şirketi tarafından hazırlanıyor.

Açıkhava şirketlerinin cirolarının gizliliğinin korunması kaydı ile yapılan çalışmanın 2017 yılı raporu açıklandı. Açıkhava sektöründe faaliyet gösteren 19 önde gelen markanın ciro bildirerek katıldığı Ernst& Young’ın hazırladığı rapora göre 2017 yılında Türkiye’de Açıkhava mecrasına yapılan reklam yatırımlarının toplam 776.000.000 TL olduğu hesaplandı.

2017 Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporuna göre:

  • Türkiye açıkhava mecrasında gelişen bir segment olan dijital açıkhavada yapılan reklam yatırımlarının toplamı 49.000.000 TL oldu. Bu rakam açıkhava toplam yatırımlarının içinde dijital açıkhavanın payının yüzde 6.3 civarında olduğunu gösteriyor. Dijital Açıkhavanın, Açıkhava mecrasının büyüme oranında yakın bir ivme ile büyüdüğü görülüyor.
  • GIANTPOSTER diye tanımlanan büyük alan (duvar, parapet, cam yüzey, giantboard vb) reklam yatırımları 2017 yılı toplamı 152.000.000 TL olarak gerçekleşti. Bu sonuç; toplam açıkhava reklam yatırımları içinde büyük alan reklamlarının payının yaklaşık yüzde 19.6’ya ulaştığını gösteriyor.
  • Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımlarının 2016 yılına göre 2017’de yaklaşık yüzde 9 büyüdüğü saptandı. Bu oran Açıkhava mecrasında, 2017’de Türkiye’deki ekonomik göstergeler paralelinde bir büyüme yaşandığını gösteriyor.

Açıkhava etkili, yaratıcılığa sonsuz açık ve satış noktasına en yakın mecra olarak sürekli kendini geliştiren, yeni uygulamalarla farklı hedef kitlelere ulaşan, yeni teknolojilere ayak uydurarak dünyada ve Türkiye’de sürekli büyüyen bir mecra.

2018’de Türkiye ekonomisindeki göstergelerin istenen düzeye ulaşmasıyla, Türkiye toplam reklam yatırımının ve açıkhava mecrasına yapılan yatırımların daha yüksek oranda büyümesi  bekleniyor.