Turizm Sektöründe Sosyal Medya Pazarlama

Turizm Sektöründe Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya, seyahat programlarını belirlemek isteyen kullanıcılar için ön planda olan bir kaynak olmakla beraber, işletmeler açısından da müşterileri ile ilişkilerini düzenlediği ve yönettiği, marka tutundurma çalışmalarını gerçekleştirdiği ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü önemli bir kanaldır. Müşteri portföyü ile iletişime geçebileceği ve bu şekilde itibar kazanabileceği bir ortam niteliği taşımaktadır.

Sosyal medya pazarlamasının önemini farkeden firmalar daha ilk zamanlarda bu konu üzerinde strateji geliştirirken, bazı firmalar bu konuda geride kalmıştır. Günümüzde de gerekli stratejileri takip etmeyen firmalar rekabet açısından sorun yaşamaktadırlar. Bu nedenle öncelikle rakip analizi ve dinleme faktörlerinin ön planda tutulması gerekmektedir.

Sonrasında hedef kitlenin belirlenmesi, insanların beklenti ve isteklerinin analiz edilmesi, marka imajının belirlenmesi ve buna göre sosyal medya kimliğinin oluşturulması, stratejilerin belirlenmesi, hangi sosyal medya teknolojilerinin kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Blog sayfalarında daha önce otelinizde bulunmuş kişiler tarafından yazılan yazılar veya kendi otelinize ait oluşturduğunuz blogdaki bilgiler müşterilerinize bilgi verir ve orada yapılmış yorumlara göre sizin hakkınızdaki görüşlere ulaşabilirsiniz. Wikipedia gibi mecralarda da oteliniz hakkında bilgiler yer alır ve insanlar buradan rahatlıkla bilgilere ulaşabilirler.

Değerlendirmelerin, otellerin bilgilerinin, daha önce deneyimlemiş kişilerin yorumları, otellerin görsellerinin yer aldığı Holiday Check, Tripadvisor, Trivago, Zoover gibi platformlarda insanlar destinasyonlar hakkında bilgi alıyor ve tercihlerini belirlerken bu bilgilerden faydalanıyorlar. Bu nedenle otelinizin itibarını yönetmek çok önemli. Kötü yorumlar alındığında müşteri potansiyeli olan kişilerin bundan etkilenmesi gayet olağan bir durumdur.

Sosyal medya mecralarında paylaşacağınız görsel açıdan zengin içerikler ve ayrıca ilgi çekici videolar otelinizin reklamını yapmanız açısından katkı sağlayacaktır. Takipçilerinizle paylaşacağınız promosyon ve kampanyalar onlara özel dönemlik indirimler de ilgilerini çekecek tercihleri arasında yerinizi almanızı sağlayacaktır. Organizasyonlarda kişiye özel davetiyeler hazırlayarak da müşteri sadakatini kazanabilirsiniz.

Sosyal medyanın turizm sektörüne sağladığı faydaları sıralayacak olursak;

  • Marka farkındalığı yaratmak, topluluk oluşturmak,
  • Hem kolay hem de düşük maliyet ile müşteriler ile iletişim kurmak,
  • Sosyal medyanın nimetlerinden yararlanarak web site trafiğini artırmak,
  • Online pazarlama kampanyaları oluşturarak ve fırsat oluşturarak müşterinin ilgisini çekmek,
  • Hedef kitleyi takip ederek; isteklerini ve ihtiyaçlarını analiz etmek,
  • İçerik pazarlaması ile hedef kitleyi ürün yada hizmete daha kolay yönlendirmek.

Genel olarak müşteri potansiyeliniz olan kitleyi özel hissettirmek, otelinizin pozitif yönlerini samimiyet ve güven duygusunu sağlayacak şekilde paylaşmak, cazip fırsatlardan haberdar etmek, müşteri kitlenizle devamlı iletişim halinde olmak, mecralarda aktif olmak, sorularını cevaplayabilmek, problemlere çözüm getirebilmek dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor.