Tumblr Nedir Nasıl Kullanılır

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tumblr, 2007 yılında kurulan Tumblr bugün 254 milyon blog ve 120 milyar gönderimi içeren hem sosyal ağ hem de blog platformudur. Tumblr ismi blog gönderimini referans alan “tumblelog” teriminden gelmektedir. Başlıca farklı, kullanıcıların kendi sayfalarını özelleştirebildikleri serbest bir site formunda olmasıdır. Dolayısıyla, fotoğraflar, .gif ve animasyonlar, bağlantılar, müzik ve videoların yer aldığı birbirinden farklı 254 milyon bloğun oluşturduğu bir bütündür.

Tumblr’da yaratılan içeriğin şekil ve türü üzerine bir sınıf ya da kural olamaması bu platformun en önemli özelliğidir. İçeriğin text ya da gif aralığından müzik ve video dosyasına kadar yayılması belirli fan gruplarının, alt kültürlerin, iş ve sosyal grupların, hatta e-ticaret mağazalarının yer aldığı bir platform olması sebebiyle kullanılması kolay bir platformdur. Kendini tanıtlamak ve tasarımlarını ön plana çıkarmak isteyen markalar ve e-ticaret siteleri için Tumblr’ın esnekliği ve kolaylığı çekici gelmektedir. Sosyal medya açısından ise içerikler beğenilmekte ve paylaşılmakta, markalar da kolaylıkla kullanıcıların neye karşı ilgi duydukları izleyebilmektedir.

İnternetteki geleneksel blog sistemine kattığı yeni ve farklı uygulamalar ve sosyal medya tabanlı içerikle bir form olan Tumblr, bu sayede milyonlarca kullanıcıyı hızla kendisine çekmiştir. Bundan dolayı markalar ve pazarlamacılar genç takipçilere ulaşmada bu platform etkin olarak kullanmaya başlamışlardır. Bu sosyal medya platformu özellikle 18-25 yaş aralığında hedefleyen işletmeler için önemli fırsattır. Yaratıcılık ve kendini ifade etmeye yönelik global bir platform olan Tumblr diğer sosyal paylaşım siteleriyle olan bağlantıları ve fonksiyonel, kullanımı daha kolay ve basit bir sosyal aracıdır.