trello nasıl kullanılır

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trello, işlerimizi organize etmemize yarayan basit görünse de çok faydalı bir araçtır. Bu yazılımda Trello Nasıl Kullanılır? konusuna değineceğiz. Trello ile bir çok yapacaklar listesi oluşturarak başlık, açıklama ve dosya ekleyerek, yapılan işlerin takibin kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, Google Drive ve Dropbox ile uyumlu çalışmaktadır. Yapacağınız işleri, yaptıklarınızı ve hedeflerinizi kullanıcı dostu olarak aynı ekranda göstermeyi sağlar. Bu projeleri veya yapacak işlerinizi takip ederken isterseniz  masaüstünü, tableti veya mobil telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Trello Nasıl Kullanılır?

Trello’ya ilk olarak trello.com adresini kullanarak üye olabilirsiniz.

Trello nasıl indirilir

Giriş yaptıktan sonra karşınıza boş ve basit bir arayüz çıkacaktır.

Trello yapısal olarak üç ana parametreden oluşur.

  • Panolar
  • Listeler
  • Kartlar

Panolar

Panolar yöneteceğiniz iş, proje anlamına gelmektedir. Oluşturduğunuz listeler ile projenizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. İstediğiniz kadar pano oluşturarak organize olmaya başlayabilirsiniz.  Aşağıdaki resimde örnek panoları görebilirsiniz.

trello pano oluşturma

Listeler

Listeler panoların içinde bulunan ve içinde yapılan iş kartlarını bulunduran alandır. İstediğiniz kadar liste oluşturmanız mümkündür. Kendi projenize göre bu listeleri çoğaltabilirsiniz ama genel kullanım yapısı; yapılacaklar, yapılan, yapıldı mantığıdır.

trello listeleri oluşturma

Kartlar

Listelerin içine eklediğiniz işler sayesinde işin sürecini yönetebilirsiniz. Yukarıdaki resimde görülen örneklerin hepsi kart yani iştir ve yapılacak, yapılan, yapıldı listeleri içine yerleştirilmişlerdir. Kart eklemek için listelerin hemen altında bulunan kart ekle seçeneğine tıklayarak, kart adını girip kartınızı ekleyebilirsiniz.

trello kart oluşturma

Ayrıca, kartlar özelleştirilmiş biçimde tasarlanmıştır.

  • Üye atayarak birden fazla kişiye işte farklı görevler atayabilrisiniz.
  • Görsel ekleyerek görevi daha ayrıntılı hale getirebilirsiniz.
  • Bitirme tarihi atarak görevliyi çalışmaya itebilirsiniz.
  • Görev içinde maddeler belirleyerek bunlardan kaç tanesi yapıldı görebilirsiniz.
  • Etiketler atayarak önem sıralaması yapabilirsiniz.

Görev altında yorum yaparak durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

trello ekstra bilgiller

Trello proje yönetimi konusunda bize çok yardımcı olacak bir araçtır. Bu yaptıklarımızı Trello’ya sadece üye olarak ücretsiz bir biçimde yapabilirsiniz. Sadece işiniz için değil kariyer hedefiniz, hayat planınız içinde size yardımcı olacak bu aracı kullanmanızı tavsiye ederim.