sosyal medya e-ticaret

Sosyal Medyada Topluluk Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medyanın Türkiye’de markalar tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandığı yıllarda uzun bir süre topluluklarımızın başarısını büyüklükleriyle ölçtük. Hala bu niceliğe önem veren birçok firma var. Sosyal medya bir iletişim aracıdır ve uzun vadede firmanızın satışlarına da ciddi şekilde yardım edebilir. Önemli olan nicelik değil niteliğe önem vererek istikrarlı çalışmalar yapmaktır.

Sosyal medyayı kullanılıyorum demek başarı demek değildir. Markanızın hedef kitlesine uygun bir topluluk kendi sayfalarınızda oluşturabildiniz mi? Bu topluluklarda düzgün bir iletişim süreciniz var mı? Bütün bunları sorgulamakta fayda var. Aşağıda sosyal medyada doğru bir topluluk süreci nasıl yönetilir maddeler halinde sıraladık.

  • Öncelikle sosyal medya stratejimize uygun olarak hedef kitlemizi detaylı şekilde analiz ederek ve dijital mecraları nasıl kullandıklarını doğru şekilde belirlemeliyiz.
  • İkinci adımda ise topluluk oluşturmak için kullanacağımız kanalları belirlemeliyiz. Hangi sosyal medya araçlarını kullanacağımıza hangi profilleri açacağımıza, hangi mevcut topluluklara dahil olmaya çalışacağımıza bu aşamada karar vermeliyiz.
  • Bu kanallarda hedef kitlemize ulaşmak ve iletişim kurmak için gerekli adımları atmalıyız. Topluluğumuzu kaliteli bir şekilde büyütmek için aksiyonlar almalıyız. Bunlar arasında sosyal medya harici kanallarına kullanma (web sitelerimiz, offline reklamlarımız, broşür, katalog, ambalaj vs.)
  • Bir taraftan topluluklarımızı genişletirken diğer tarafran etkileşim oranlarımızı arttırmak için gereken çalışmaları hayata geçirmeliyiz. Online topluluklar oluşturduktan sonra elimizdeki en önemli araç daha sonra detaylı olarak değineceğimiz içerik pazarlama olacak.
  • Yaptığımız her aktivitede olduğu gibi sosyal medya stratejimiz dahilinde belirlediğimiz hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı sürekli olarak ölçümleyerek aksiyon planlarımızı yenilemeliyiz.