Tüketici Davranışı

Sosyal Medyada Müşteri Sadakati Nasıl Oluşturulur?

Markaların daha iyi ve kaliteli hizmek vermek adına yaptığı çabalarına rağmen son zamanlarda müşteri memnuniyetsizliği giderek artıyor. Müşteriler bir diğer markanın bir tık daha iyi hizmet, daha iyi teklifler verdiklerini görünce marka değişir hale geldiler.Bir diğer sebep ise, tüketiciler olumsuz müşteri deneyimini çok sık yaşamaları. Ve ebette bu değişikliğin en büyük sebeplerinden biri ise markaların verdikleri sözleri tutmamaları, sürdürebilir bir stratejileri olmamasından da kaynaklanıyor.

Özellikle müşteriler, sadece bir markaya sadık olmaktansa birden fazla markaya sadık olmayı da seçebiliyor. Örneğin bazı insanlar birden çok bankada hesap açıyor, farklı giyim mağazalarından alışveriş yapıyor, farklı marketler kullanıyorlar. Ve bu da marka sadakatinin azalmasına sebep oluyor. Ve işler bu noktaya gelindiğinde ise markalar, sosyal medyada farklılıklar yaparak müşteri sadakatini oluşturmaya ve arttırmaya yöneliyor. Gelin hep birlikte neler yapılabilir bakalım.

  • Dinleme

Müşteriler artık deneyimlediği her şeyi sosyal medya üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşıyor. Olumlu veya olumsuz düşüncelerini sosyal medya platformlarından rahat bir şekilde dile getiriyorlar. Özellikle olumsuz düşünceler diğer tüketicileri de oldukça etkiliyor. Bu sebeple, müşteri sadakatini oluşturmanın ve arttırmanın birinci yolu onları dinlemek ve karşılıklı etkileşim kurmaktan geçiyor.

  • Müşteriler İle Etkileşime Geçmek

Müşterilerin değerli olduklarını, onlarla etkileşime geçerek hissettirmek gerekiyor. Ve bu noktada markaların online dünyada kendilerini göstermeleri gerekiyor. Gelenekselde yaptıkları tüm çabaları online dünyada da yapmaları gerekiyor. Online platformlarda müşterileri harekete geçirmek ve onlarla etkileşim kurmak için yapılması gereken en önemli şey ödül ve yarışmalardır. Çünkü bunlar müşterinin motivasyonunu arttırıyor.

  • Sosyal Medya Reklamları

Geleneksel reklamlar kadar sosyal medya reklamları da artık çok önemli.  Çoğu marka reklam bütçelerinin bir kısmını da sosyal medya reklamlarına yatırmalı. Çünkü müşteriler artık online dünyayla sürekli iç içe. Onların karşısına online dünyada da çıkmak, “biz” burada da varız demektir. Marka kendini her yerden hatırlatmalıdır.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Online dünyada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ise sosyal medya hesaplarıdır. Marka kimliği sosyal medyada doğru ve düzgün bir şekilde oluşturulması gerekiyor. Paylaşılan her şey marka ile bağlantılı olması gerekiyor. Marka online platformlarla düzgün bir şekilde entegre olması gerekiyor. Bunun için profesyonel bir şekilde burada olmak ve sosyal medya platformlarını son derece ciddiye almak gerekiyor.

  • Görseller ve Metinler

Sosyal medya paylaşımlarında görsellerin kaliteli ve okunabilir olması gerekli. Görseller de kullanılan renkler marka kimliğini yansıtmalı. Metinler, müşterilerin okuyacağı tarzda olmalı. Yani müşteriler, marka ne demek istiyor bunu anlamalıdır. Aksi taktirde marka ile bir iletişim kurulmaz. Böyle olunca da online platformlar markaya bir artı getirmez.

Leave a comment