sosyal medya ve işletmeler

Sosyal Medya ve İşletmeler

Sosyal Medya, Web 2.0 platformunun kullanıcıların hizmetine sunulmasından sonra oluşan bir yapıdır. Bu teknoloji ile artık kullanıcılar; izleyen, statik sayfalarda sörf yapan kişiler değil, içerik üreten ve paylaşan bir yapıya sahip oldular. Tabi ki bu yapı onlara büyük bir güç verdi. Artık tek yönlü bilgi paylaşımından, çift yönlü ve eş zamanlı bilgi paylaşım çağı başlamıştı. Bu teknoloji sayesinde artık cihazını internete bağlayan herkes rahat bir şekilde sesini duyurabilir bir hale geldi.

İnsanlar artık her yaşadıkları marka ve ürün deneyimini bu mecralarda açıkça dile getiriyor, kendi aralarında tartışma ortamı yaratıyorlardı. Bu platformlar,markaların sadece sosyal medyada markaya ait üyelik edinip, içerik paylaşması anlamına gelmiyordu, bu sistem köklü değişimler gerektiriyordu. Örneğin; Marka haline gelmiş ve Türkiye’de birçok şubeye sahip bir restorana gittiniz, girdiğiniz andan itibaren ilgi ve alaka çok zayıf, geç gelen menü, geç gelen yemekler vs. kullanıcılar artık bir mekana gittiğinde anlık olarak bile mekan hakkında yorum yapıp arkadaşlarına bilgi veriyorlar (foursquare) böyle bir ortamda yaşıyorken markalar kendilerini sadece sanal ortamda düzeltmeye çalışmayıp köklü değişimlere gitmeliler. Çünkü, bu platformlarda kötü eleştirileri ışık hızında yayıyor.

Bu yüzden şirketler Sosyal Medya Pazarlamayı yapmak için yapmamalı düzgün bir plan ve hedef çerçevesinde,müşterileri DiNLEYİP (en önemlisi), diyaloglar kurup, içerikler paylaşıp, onlardan gelen aksiyonlara göre bu döngüleri devam ettirmeliler. Çünkü bu yeni dünyada artık müşteriler yok, arkadaşlar var.