sosyal medta seo'yu nasıl etkiler

Sosyal Medya SEO’yu Nasıl Etkiler

Geçmişten günümüze, SEO kavramında büyük yenilikler ve değişikler oldu. Geçmişte geçerli olan ve yükselmemizi sağlayan bazı kurallar artık anlamsızlaştı. SEO’da artık içeriğin güçlü, çeşitli olması ve insan odaklı sinyallerle yükselmesi çok önemli yani onu siz değil de o konuyla ilgilenen insanlar yayması daha değerli bir durum. Örneğin; Sitenizin içerik sayfalarında sosyal paylaşım butonları, yorum alanları gibi şeyler bulunuyorsa ve bunlar sizin sitenizi takip eden insanlar tarafından kullanılıyorsa bu iyiye işarettir.

Günümüzde çok önemli bir yere sahip olan sinyallerden biride, Sosyal Medya’dır. Web 2.0’dan sonra sosyal medya devrimi yaşanan bir dünyada artık tam anlamıyla interaktif yaşamaya başladık. İçerikler, haberler, ilgi çekişi her şey ışık hızıyla yayılıyor. Herkes istediği her konu hakkında yorum ve düşüncesini çekinmeden bu ortamlarda yazabiliyorlar. Eskiden olmasa da şu anda sosyal medya siteleri de üyelik formatında artık gerçek profil anlayışına özen gösteriyorlar. İlerleyen zamanlarda bu SEO sinyalinin daha güçlü etkiler yaratacağını düşünüyorum.

Sitenizde oluşturduğunuz içeriğin dağıtımını sosyal medya kanallarında yaptığınızda, paylaştığınız içeriğin aldığı, beğeniler, paylaşımlar, yorumlar, +1’ler, sosyal medya kanalında siteye yönlenen kullanıcılar vb. durumların hepsi içeriğin kalitesini etkileyen faktörlerdendir. SEO, arama motorunu kandırıp sadece kendi yaptığımız müdahaleler ile yükselmek değildir. Asıl amaç, arayan kullanıcılara veya sosyal medyada sizi takip eden kişilere ilgilendikleri konular hakkında doyurucu bilgiler vermektir. Bu sayede içerik paylaşılır hale gelir. Sosyal medyada paylaşılan bir içerik beğenilip yayılıyorsa doğal olarak içeriğin kaliteli ve okunmaya değer olduğu ortaya çıkar.

Sosyal Medyanın SEO’ya Etkileri; Sosyal medya, marka ve web site içeriğinizin farkındalığını artırmaya yardımcı olmaktadır, Geniş bir kitleye adınızı duyurmayı sağlar, Ürün/hizmet veya konunuzla ilgilenen potansiyel kişilere daha kolay ulaşmayı sağlar, siteniz yeni olsa bile yani aranmayla trafik alamıyorsa sosyal medya platformları sayesinde trafik alarak aramada da yükselmenizi kolaylaştırır.