Sosyal medya pazarlaması yapılan hatalar

Sosyal Medya Pazarlamasında Yapılan 6 Hata

Bildiğiniz gibi, Sosyal medyanın önemi gün geçtikçe artıyor. Sosyal medya günlük yaşantımızın, hatta hayatımızın her alanında var oluyor, olmaya da devam edecek.

Sosyal medya, işletmelerin markalarını ve ürünlerini tanıtmaları için en sık kullanıkları mecralar biridir. İşletmeler, sosyal medya yönetimi yaparken de bir strateji izlemelidir. Daha çok neler yaptıkları ve bunları yaparken nasıl dikkat etmeleri gerektiğini bilmelilerdir. Eksik kalınan yerler ve konular belirlenmelidir.

Bu yazımda, işletmelerin en çok yaptıkları hataları ele alacağım.

1) Hedef Kitlenin Belirlenmemesi; Sosyal medyada  en çok yapılan hatalardan birisi hedef kitlenin doğru bir şekilde tespit edilmemesidir. Hedef kitle, doğru bir şekilde tespit edilmediği taktirde sosyal medyada yapılan tüm işler boşa gidebilir. Bu sebeple, hedef kitleyi doğru tespit ederek, ilgi alanlarına yönelik paylaşımlar yapılmalıdır.

2) Sosyal Medya Pazarlama Yapanların Eğitilmemesi: En büyük hatalardan birisi sosyal medya pazarlama yapanların eğitilmemesidir. Bildiğiniz gibi, herkes sosyal medya uzmanı olarak nitelendirilmeye başlandı. Aslında sosyal medya uzmanı dediğimiz kişi, sadece paylaşım yapmakla yükümlü olan kişi değil. Tüm sosyal medya mecralarına hakim olan ve doğru stratejiler belirleyen kişidir. İşletmelerde, yanlış kişilere bu yetkiyi verdiklerinde pek çok hatala karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden sosyal medya, eğitilmiş kişilere emanet edilmelidir.

3)İlgi Çekici Gönderiler Paylaşmamak; Sosyal medya mecralarında paylaştığınız gönderiler ilgi çekici, merak uyandırıcı olmalıdır. Elbette bütün gönderileriniz değil. Fakat sıradanlığa alışınca, öyle gidiyor. İlgi çekici olmayı unutmamalısınız.  Gönderileriniz ne kadar ilgi görürse, o kadar sevilir ve paylaşılır. Etkileşim almak istiyorsanız, diğerlerinden farklı olun.

4) Sosyal Medya Platformlarının Hepsine Aynı Anda Odaklanmak; Sosyal medya stratejinizde sosyal medya mecralarının hepsine aynı anda odaklanmak en çok yapılan hatalardan biridir. Mecralar, birbirinden farklı özellikler barındırmaktadır. Bu sebeple mecralarda farklı stratejiler belirlemeli ve bu stratejiler doğrultusunda paylaşımlar yapmalısınız.

5) İçerik Takviminin Oluşturulmaması; Sosyal medyada devamlılık sağlayabilmek ve daha farklı içerikler sunabilmek için içerik takvimi oluşturmalısınız. İçerik takvimi hazırlayarak, paylaşımlarınızı önceden planlarsınız ve aksaklıklar oluşmaz.

6) Sosyal Medya Stratejisi Belirlememek; Sosyal medyada planlı ve düzenli bir şekilde ilerlerseniz varlığınız kalıcı olur. Hedef kitle belirleme, potansiyel müşterileri tespit etme, içeriği belirlemek, kampanya yaratma ve düzenleme gibi bir çok konuda çeşitli stratejiler belirleyerek adınızdan da söz ettirme olanağınız daha da artar.