sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlamanın İşletmelere Faydaları

Dijital Pazarlamanın en önemli konularından biri olan Sosyal Medyanın markalara sağladığı faydalar hakkında bilgiler vereceğiz. Markalar, günümüzde sosyal medya pazarlamanın gücünün farkındalar ve çoğu marka artık bu platformları kullanır hale geldi. Sosyal Medya Pazarlama kullanılmadan önce; kitlesel araçlar (TV, Radyo vb.) ile sadece programların reytinglerini baz alarak, potansiyel müşterin izleme oranlarını tahmin edip, buna göre ücretlendirme ve geri dönüş tahmini yapılıyordu. Bu yeni düzende markalar, sosyal medya üzerinden paylaştıkları içerikleri veya yarattıkları aksiyonları anlık olarak ölçüp, verilen tepkilere göre geri dönüş yapabiliyorlar.

Sosyal Ağların yarattığı bu dinamik ortam, müşterileri daha iyi tanımayı ve onlarla yakınlaşmayı sağlıyor. İnsanlar, markaya yakınlaşırsa ve arkadaşlık ilişkisi ile bir büyüme gerçekleşirse, markalar güzel bir avukat kitlesi kazanmış oluyor ve emin olun marka avukatlığı yapan güçlü bir kitle,kişilerin algılarını hep olumlu yönde etkiliyor.

Sosyal Ağların Pazarlama İletişimine Etkisi

Sosyal Medya Pazarlama, pazarlama iletişim konusunda da markalara çok büyük bir katkı sağlıyor;markamızın tanıtımı,ürün reklamı, fırsat ve promosyon tanıtımı, risk yönetimi, tüketici iletişimi, online itibar yönetimi, müşteri hizmetleri vb. aksiyonları hızlı ve maliyeti düşük bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Şimdi bu saydığım aksiyonlar sosyal ağlar olmadan yaptığınızı düşünün ne kadar zahmetli ve maliyetli bir iş olduğunu anlayacaksınız.

Son olarak markalar bu platformda bulunmasa bile isimleri bu platformlarda hep geçiyor çünkü kullanıcılar yaşadıkları marka deneyimlerini bu platformlarda anlatmayı seviyorlar. Bu yüzden markaların bu platformları dinlemeyi bilen, şeffaf bir yapıda kullanması gereklidir.