sosyal medya monitoring

Sosyal Medya Monitoring Nedir?

Sosyal mecralarda ürünlerin, markaların, rakiplerin, sektörün, kişi ve kurumlar hakkında konuşulanların takip edilmesidir. Markalar ya da sektör hakkında konuşulanları takip ederek, sosyal ve online medyadaki iletişim stratejisi oluşturulur. Sosyal medya monitoring; takip etmek, dinlemek, rakip analizi yapma ve raporlama imkanı verir.

Dijital ortamda iletişim daha zordur. Hem iletişimi kolaylaştırmak hem de bunu doğru bir şekilde yapabilmek için hedef kitleye kulak verilmelidir. Hedef kitleye kulak vererek, kısa zamanda geri dönüş yaparak hem hedef kitle, markaya istediği zaman ulaşmış olur hem de markanın online ortamdaki itibarı artar. Ancak yaşadığımız dijital çağda insanlar, doğrudan markanın sayfasına değil kendi sayfalarında da marka hakkında paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Bu sebeple dijital ortamlarda artık çok iyi bir dinleyici olmak gerekiyor. İyi bir dinleyici olunursa, yapılan olumlu – olumsuz yorumlara geri dönüşler çok daha kolay olacaktır.

Sosyal Medya Monitoring Ne Sağlar, Faydası Nedir?

  • Sosyal medya takibi ile hedef kitlenin marka, ürün – hizmet ve rakipler hakkındaki tüm konuşmaları izlenebilir. İnsanların doğrudan markanın sayfasına yazmaktan ziyade kendi sayfalarında paylaştıkları; ürün ve hizmet hakkında deneyimleri, marka hakkında diğer insanlarla konuşmaları takip edilir.
  • Sosyal medyada insanlar sürekli olarak paylaşımlarda bulunuyor. Bu paylaşımlardan markayı ilgilendiren yazılar anında görülür, dinlenir ve analizi yapılır. Marka hakkında yapılan olumlu – olumsuz yazılara zamanında geri dönüş yapılır. En önemli avantajlardan biri ise olumsuz yorumların izlenmesi ve bu olumsuz yazılar erkenden fark edilip önemler alınır, kriz yönetimi yapılır.
  • Yapılan yarışma, düzenlenen kampanya yada etkinlik ile ilgili anında geri bildirim alınabilir. Yarışmanın, kampanyanın ve etkinliğin ulaştığı nokta görülür, analizi ve raporlaması yapılır. Ve bu veriler, ileride yapılacak yarışma, düzenlenecek kampanya veya etkinlik için bir deneyim olur.
  • Sektör hakkında bilgilere ulaşılır. Markanın rakipleri hakkında yazılanlar takip edilebilir.