Snapchat

Snapchat’in Değeri 24 Milyar Dolar!

Bugün, en tutkulu takipçileri Milenyaller olan Snapchat için tarihi bir gün. 14-35 yaş arasındaki kullanıcıların günde en az 18 defa göz attığı uygulamanın halka arzı bugün gerçekleşiyor.

24 milyar doları bulan değeriyle beş yıl önce halka arzı gerçekleşen Facebook’tan sonra ABD’de halka arzı gerçekleşen en değerli ikinci teknoloji şirketi unvanını alacak olan Snapchat’in hisse değeri –tahminlerin 1 dolar daha üzerine çıkarak– 17 dolar olarak belirlendi.

Bu değerin Snapchat’in geçtiğimiz yıl 500 milyon dolar zarar etmiş olmasına ve hisse senedi sahiplerinin söz sahibi olmasının önüne geçerek firmanın seyrinin yalnızca kurucuları tarafından verilecek şekilde halka açılmasına karşın belirlendiği düşünüldüğünde, Snapchat’in piyasa değeri hakkında daha da net bir bilgi veriyor.

2 hafta süren ve ABD’yi bir uçtan diğerine dolaşıp Londra’ya dahi uzanan bir road-show’la potansiyel yatırımcılarına Snapchat’in vizyonunu anlatan firma yetkilileri, satışa sunulan hisselerin 10 katı kadar talep toplamıştı.

2016’da 158 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaşan platform 404 milyon dolar ciro elde etmişti. Firma yetkilileri halka arzın ardından Snapchat’in bu yılki cirosunun 1 milyar dolara erişebileceği görüşünde.

Kaynak: New York Times