Snapchat Gerilemeye Devam Ediyor

Snapchat’in çatı şirketi Snap, ikinci finans raporunu yayınladı. Yılın ikinci çeyreğine ait sonuçlar maalesef Snap şirketi için yine hüzün verici oldu. Son zamanlarda Facebook ile rekabeti arttıran Snapchat getirdiği yeni özellikler ile de durumu toparlayamadı. Özellikle lenslerine çok güvenen ve bu konuda iddialarına rağmen Snapchat gerilemeye devam ediyor.

Snapchat, günlük aktif kullanıcı sayısı 7.3 milyon kullanıcıyla arttırarak toplamda 173 milyon günlük aktif kullanıcıya erişirken, büyüme oranı ise yüzde 4.2’de kaldı. Geçtiğimiz çeyreğe oranla büyüme hızı az bir oranda azaldı.

Snap’in gelirleri 181.6 milyon dolarda kalırken, Snap’in her bir kullanıcı başına elde ettiği gelir 1.05 dolar olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte kullanıcı başına elde edilen gelir 0.50 dolar civarındaydı. Snap, bu çeyrekte 443 milyon dolar kaybetti.

Snapchat’in gerilemesinin en önemli sebeplerinden birinin Facebook ve Instagram tarafından kopyalanmasının önemli rol oynadığını da belirtmekte fayda var. Kullanıcıların ilgi ve dikkatini tamamen Facebook ve Instagram kendine çekmeyi başarmış durumda.

Ne yazık ki Snap hisseleri de yüzde 16 oranında değer kaybederken, hisse başına fiyat 11.50 dolara kadar geriledi.

Leave a comment