sms ile mobil pazarlama

SMS ile Mobil Pazarlama

SMS (Short Message Services) Hakkında

Bu yazımızda, SMS ile mobil pazarlama tekniklerinden bahsedeceğiz. SMS(Short Message Services), Türkçe adıyla kısa mesaj olarak bilinen ve ilk çıktığı günden beri çok yoğun kullanıma sahip bir teknolojidir. Mobil telefonların birbirlerine kısa metinler göndermesini sağlar ve maksimum 160 karakterden oluşur. GSM operatörlerinin yaptıkları SMS kampanyaları ile kullanımı daha cazip bir hal almıştır. SMS, insanların yanında sürekli taşıdığı mobil telefon teknolojisi olduğundan, insanların en hızlı tepki verdiği iletişim türlerinden bir tanesidir.

SMS ile Mobil Pazarlama

Dijital Pazarlama uzmanları, bu kadar hızlı tepki alınan bu mecrayı iyi bir strateji ile kullanıyorlar. Gönderilen SMS’lerin okunup okunmadı tartışılır ama çok kısa süre içinde tepki verildiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin; Kitap satan bir e-ticaret siteniz var. Bir kategorideki (örn; eğitim) kitapları elinizden çıkarmak istiyorsunuz. Hemen bir kampanya düzenlediniz ve kampanyanın bitimine az bir zaman kala, kampanyanıza kısa mesajı’dadahil ettiniz. İnternet üzerinden kampanyadan haberdar olmayan müşterileriniz, sevdiği kategorideki kitap kampanyasının mesajını okuması kaçınılmazdır. SMS’ler müşterilerinizin sevdikleri şeyler üzerinde aciliyeti kullanmanızı da sağlar. Tabii ki bu müşterilerinizi sitenizde önceden yaptığı alışverişlere göre CRM ile segmentlere ayırıp, mesajlarınızın tam hedefe ulaşması sağlanır.

Markaların bazıları kendi SMS veritabanına sahiptir. Bu veritabanı sayesinde ilgili müşterilerini yaş, cinsiyet vb. şekilde ayırarak mesajını ulaştırır. Markalar bu müşteri veritabanını oluşturmak için çeşitli yollar sergileyebilir. Örneğin; bir markanın biz müşterilere, markadan alışveriş yaptıkça para biriktiren bir kart sunmasını düşünelim. Kartı verirken bizlerden kesinlikle e-mail ve telefon numaramızı isterler. Ayrıca biz o kartı isteyerek aldığımızdan dolayı kampanyalar haberdar olmak istediğimizi belitmiş oluyoruz. Bu yüzden bu %100 izinli bir pazarlama oluyor. Örneğin; müşterilerinize aldığınız X ürünün arkasında yazan kodu 0000’a gönder, çekilişe katıl diyerek eyleme çağırıp, ucuna da şöyle dikkat çekecek bir hediye koyduğunuzda, hem veritabanı oluşturmada, hem müşteri ilişkilerinde artı kazanabilirsiniz. Yani buradan şu sonuçta çıkarabiliriz. SMS tek taraflı bir pazarlama şekli değildir. Farklı yöntemler ile potansiyel müşterilerimizi etkileşime itebiliriz.

Eğer elimizde izinli veritabanınız yoksa ve bu pazarlama yöntemini kullanmak istiyorsanız. GSM operatörlerinin veritabanından yararlanabiliriz. GSM operatörleriyle iletişime geçerek, istediğiniz kriterdeki hedef kitlesine mesajınızı ulaştırabilirsiniz. Bu uygulamada mesajı ulaştırdığınız kişi sayısına göre ücretlendirilirsiniz.(örn; 300.000 kişi 5.000TL)

Son olarak, SMS ile mobil pazarlama ile hedef kitlenize ulaşabilir, kampanyalarınız, promosyonlarınız hakkında bilgilendirebilir. Yeterli teknolojiniz ve bütçeniz varsa, kendi veritabanınızı yaratabilir veya alternatif veritabanları (GSM operatörleri) ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca SMS’ı diğer geleneksel pazarlama yöntemlerinden ayıran en önemli fark çift taraflı bir iletişim aracı olarak kullanılmasıdır.