SEO dostu resim optimizasyonu

10 Adımda SEO Dostu Resim Optimizasyonu

Güncel bir blog’unuz mevcutsa, yazılan içeriğin kullanıcıları sitede tutması, ilgisini çekmesi ve paylaşmaya değer bulması gerektiğini biliyorsunuzdur. Ancak bu şekilde içeriğin güçlü bir şekilde yayılması sağlanabilir. Bu sebeple, içerikleri güçlü kılan resimleri uygun yerlerde, kurallara uygun şekilde kullanmak çok önemlidir. İnternette bulunan bu kirli bilgi deryasında kendimizi sıyırmak için özellikle resimlere özen göstermekte fayda var. İçeriğin güçlü olması SEO açısından da çok önemli bir durum bunu Panda güncellemesinde gördük ve görmeye devam ediyoruz. Peki, içeriği zenginleştirmemizi sağlayan resimleri daha performanslı bir yapıda nasıl kullanırız? Bunları, 10 adımda sıraladık

Alt Etiketi (Tag) Kullanın

Alt etiketi, Google botuna resim hakkında bilgi vermemizi sağlayan bir HTML niteliğidir. Bunun nedeni, Google botları, resimleri tam olarak çözüp anlamlandıramaz durumdadır. Resim ne hakkındaysa kısa bir bilgi yazılabilir. Resmin kullanıldığı konu ile ilgili anahtar kelimede cümlede anlamı bozmadan geçmesinde fayda vardır.

Resim Dosyasının Adının Tanımlanması

Resimlerimizin adını içeriğimizin konusuna ve resime uygun şekilde yaparsak daha sağlıklı olur. Anlamsız image001.jpg vb. isimler yerine, daha anlamlı ve anahtar kelime ile güçlendirilmiş isimler kullanabiliriz. Özellikle, E-ticaret siteleri ürün resimlerinde kullanıcıların arayacakları nitelikte ürün isimleri kullanmakta fayda vardır.

Önemli Noktalarda Kullanmaktan Çekinmeyin

Eğer, sitenizde bir konuyu ayrıntılı anlatmayı amaçlıyorsanız, resimleri kullanmaktan çekinmeyin. Yazının ve konunun akışına göre destekleyici resimler kullanın. Bu sadece blog tarzı siteler için önemli değildir. Örneğin, bir e-ticaret siteniz varsa, ürün resimleriniz her açıdan çekilip potansiyel müşterilere sunulması daha faydalı bir davranıştır. İçerikleri çok hızlı tükettiğimiz bir dünyada, resimler içeriği daha iyi anlama konusunda önemli bir yere sahiptir.

Resim Kalitesini Seçin

Resimlerin kalitesi, direk olarak siteye eklediğinizde resmin yerleştirildiği açılış sayfasına etki eder. Kaliteyi çok bozmadan uygun seviyeye getirmek büyük fayda sağlar. Kalite standardı 100 seviyesinde ise onu 60 seviyesine düşürün.

Doğru Dosya Türünü Kullanın

Genelde web sitelerinde üç temel dosya formatı kullanılır. Bunlar, .jpg, .gif, .png, standartlarıdır. Bunun genel sebebi, sıkıştırmada kalitesini güzel koruduğundan kaynaklanır.

Resimlerin Boyutunu Küçültün

Sayfa yüklenme hızına olumlu etkisinden dolayı resimlerimizin boyutunu küçültmekte fayda var. Bunun için programlar mevcut ama Photoshop kullanıyorsanız. Web’e uygun olarak kaydedebiliriz.
File – Savefor Web device seçeneği ile resmin kb cinsinden boyutunu küçültebilir. Kalite durumuna bakabilirsiniz.

Resimlerinizin Size Oranını Sitede Kullanacağınız Şekilde Ayarlayınız

Sitede kullanacağınız resmin boyutu ile kaydettiğiniz resim boyutu aynı olması faydalı bir hareket olur. Örneğin; Sitede kullanacağınız resim boyutu 500×500 resminizin imagesize’ini 500×500 getirip öyle kaydedip o şekilde içeriğe ekleyiniz. Peki, bunun nedeni nedir? Resim açılışında ilk olarak resim orijinal boyutu algılanır. Daha sonra tag’da belirtilen width, height değerine döner. Eğer, bu değerler verilmezse default olarak resmin orijinal boyutu sitede görünür. Bu çok kısa bir sürede olduğu için biz belki hissetmiyoruz ama sağlıklı bir durum değil.

İmageSitemap Oluşturun

Eğer, Google’a resimleriniz hakkında daha düzenli bilgi vermek istiyorsanız, imagesitemap oluşturun. WordPress tabanlı bir siteniz varsa, Google XML sitemapforimages kullanılabilir.

Title Etiketi Kullanın

Title etiketi global bir niteliktir. Yani bu nitelik her tag için kullanılabilir. Ama biz resimlere ekstra özen gösterdiğimiz için title etiketi içine de bir resim başlığı ekleyebiliriz. Bu başlık bilgisinde de aynı şekilde alt etiketi gibi anahtar kelime ile destekleme yapabiliriz.

Resimleri Sosyal Medya Platformlarına Entegre Edin

Resmin yayılması ve güçlenmesi için önemli bir durumdur. Örneğin; Resmin üstüne pin it butonu eklemek vb. Sosyal medya’da yayılmayı sağlayacak şeyler hem organik aramalarda, hem resim aramalarında fayda sağlar.