Dijital Sağlık Sektörü

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama için 5 Vazgeçilmez Unsur

Ülkemizde dijital medya alanında çalışmalar her geçen gün daha fazla hız kazanırken sağlık sektörünün dijital medya ihtiyacı da oldukça artmakta. Bununla birlikte ajanslar artık sağlık sektörüne özel işler yapmak üzere özel çözümler üretme yoluna koyuldu.

Diğer sektörlere göre sağlık sektörüne ait çalışmalar yapmak ne yazık ki o kadarda kolay olmuyor.  Sağlık sektörüne özel çalışmalar yapmak için öncelikle sağlık sektörüne ait bilgi birikiminizin iyi derecede olması ve kaliteli hizmet içinde doktorlar ile olan bağlantılarınızın iyi olması gerekmektedir. Sadece doktor değil tabi ki. Diyetisyen, eczacı, ortodontist gibi birçok meslek grubuna hizmet verebilirsiniz. Tüm bu meslek gruplarının ihtiyacı aynı olsa hizmet verdikleri alanlar farklı olduğu için eğer sektör hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz zor anlar yaşayabilirsiniz.

Etrafımda dijital medya ajanslarıyla çalışan çok sayıda doktordan duyduğum şikayetlerden yola çıkarak size 5 adet tespit yazıyorum. Bunları yapmazsanız sağlık sektöründe de başarıya ulaşmanız mümkün olacaktır.

  1. Uzmanlık alanı hakkında bilgi sahibi olmamak

Çalıştığınız sağlık mensubunun mesleği ne olursa olsun öncelikle uzmanlık alanını iyi tanımanız gerekmektedir. İlk görüşmelerde de gideceğiniz doktorun uzmanlık alanı hakkında araştırmalar yaparak, bilgi toplayarak gitmeniz her zaman yararınıza olacaktır. Örneğin bir hematoloji alanında çalışmalar yapan doktor ile görüşmeye gidiyorsanız hematoloji ve barındırdığı hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmanız görüşmenizin sağlıklı geçmesi açısından oldukça önemlidir.

  1. Tıp terimlerine hakim olmamak

Birçok doktorun en çok muzdarip olduğu konulardan biride tıp terimleri konusundan ajansların yabancılık çekmesi. Sağlık sektörü çalışan insanlar meslekleri gereği oldukça yoğun temposu olan ve size bu konuda yardımcı olmak için gerekli vakti olmayan insanlardır. Örneğin çalıştığınız genel cerrah sizden obezite cerrahisi ve komplikasyonları hakkında bir görsel hazırlamanızı istemiş ise ondan komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Bunları detaylı bir şekilde araştırarak görsele yansıtmanız gerekebilir.

  1. İletişim Sorunu

Yukarıdaki paragrafta bahsetmiş olduğum gibi sağlık sektörü çalışanlarının maalesef size ayıracak fazla zamanları olmayabilir. Onlarla doğru zamanda doğru koşullarda görüşme yapmanız işi almanız ve birlikte çalışmanız için en uygun kurallardan biri olabilir. Tıbbi mümessiller genellikle doktorlar ile görüşme saatleri olarak mesai saatlerinin sonunu beklerler. Akşama doğru doktorların yoğunlukları azalabilir. Tabi yinede randevulu gitmekte fayda olacaktır. Bu konuda konuştuğum birçok doktor hasta bakarken, vizit gezerken veya ameliyata girecek iken rahatsız edildiklerini ve bu konudan oldukça rahatsız olduklarını dile getiriyorlar.

  1. Kaliteli Ekipman ve Kaliteli İş

Ajansların genel ortak sorunları arasında yer alan kalitesiz ekipman ile ucuz hizmet veren insanlar aslında sağlık çalışanlarının da muzdarip olduğu konular arasında. Kaliteli bir iş yapacağınızı göstererek onların bu işe daha fazla bütçe ayırmasını sağlayabilirsiniz. Fakat öyle yapar geçeriz tarzında bir sunum gerçekleştirirseniz doktorda size bu hizmet kadar bütçe ayıracaktır. Doktorlar arasında çok bonkör ve çok cimrileri de olacaktır tabi ki fakat siz ekipmalarınızı onlara tanıttığınızda ve kaliteli bir iş yapacağınızı hissettirdiğinizde her müşteri gibi doktorlarda etkilenecek ve istediğiniz miktara yaklaşacaklardır.

  1. Süreklilik

Süreklilik zaten bu işin olmazsa olmazlarından. Bir estetik cerrah ile çalıştığınızı varsayalım. Sürekli çalışarak onun kişiliğini benimseyebilir ve daha huzurlu bir müşteri deneyimi elde edebilirsiniz. Yani bu sizin içinde vazgeçilmez bir unsur olmalıdır.

Kaynak: Tolgahan Özkan