reklam engelleme yazılımlarına darbe

Reklam Engelleme Yazılımlarına Darbe!

Son birkaç gün içerisinde, reklam engelleme yazılımlarının hangi URL’leri engellemeleri gerektiğini anlamak için kaynak aldığı EasyList’in Github’daki veri deposu kaldırıldı. Bir EasyList çalışanı DMCA kaldırma isteği üzerine depoda bulunan ‘functionalclam.com’ komut satırını sildi.

Bahsi geçen linkin kaldırılmasına sebep olan ve bir anti-reklam engelleme şirketi olan Admiral’e göre alan adı, DMCA telif hakkı erişim kontrol platformunun bir parçası. Şirket yaptığı açıklamada EasyList, Adblock Plus ve diğer reklam engelleme şirketleri ile birlikte çalışarak buna benzer sorunlara karşı savaşa devam edeceğini söyledi.

Linki kaldıran EasyList çalışanı şunları söyledi: “EasyList deposunun bütün olarak tehlikeye girmesini engellemek için başka şansımız yoktu. Eğer reklam engelleme uyarı ve önleme ağırlayıcısından istek gelirse, DMCA isteği olması gerekmeden linkleri EasyList’ten kaldırırız. Eğer sadece EasyList’in reklam engelleme kabiliyetini engellemek için DMCA kaldırma istekleri olursa buna karşı da itiraz etmeye hazırız.”

Bu konuda saygın bir konuma sahip Electronic Frontier Foundation, EasyList’e yasal konularda yardım edebileceğini söyledi ve projenin yardıma ihtiyacı olursa yanlarında olduğunun altını çizdi.