qr kodu ile mobil pazarlama

QR Kodu ile Mobil Pazarlama

QR’ın açılımı Quick Response, Türkçe karşılığı çabuk tepki demektir.1994 yılında geliştirilen bir teknolojidir. Asıl amacı otomotiv sanayinde kullanılmak olsa da hızla ilerleyen teknoloji ile cep telefonlarının dijital kamerası sayesinde QR kod içinde gizlenen içeriğe ulaşmayı sağlamıştır. Mobil cihazların kameralarını kullanıp, okutabildiğiniz bir tür barkod sistemidir.

Kod, genellikle beyaz bir arka planın üstüne yerleşmiş siyah kare motiflerden oluşur (genelde böyle ama değiştirilebiliyor). Bazı gelişmiş özellikler ile şirketler kodun ortasına logolarını yerleştirip, farklı şekilde sunabiliyorlar.

Mobil dünyanın hızla gelişmesi ve büyümesi ile QR kodun kullanımı da yaygınlaştı. Şirketler QR kod ile şifreledikleri içeriklere müşterilerin telefonlarıyla ulaşmalarını sağlıyorlar. Bu içerikler; bir web sitesi yönlendirmesi, sosyal medya hesaplarına yönlendirme, iletişim bilgilerine, coğrafi konum bilgisine vb. yani herhangi bir URL’ye sahipseniz bunu QR kod ile yönlendirme amacıyla kullanabilirsiniz.

Bu teknoloji,farklı ve güzel uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Örneğin; ürünler üzerinde koyulan kodu okuttuğunuzda, ürünle alakalı bir videoya veya nasıl kullanıldığına dair bir içeriği yönlendiriliyoruz veya bir filmi yakında geleceğini duyuran bir bilbord da kodu okuttuğunuzda, filmin fragmanına yönlendiriliyoruz. Daha farklı birçok uygulama mevcut araştırmanızı tavsiye ederim.

Gelişen ve çok hızlı şekilde büyüyen Mobil pazarlama sektörüne gelecekte yatırımların daha fazla artacağı söyleniyor. QR kod, Mobil pazarlama içinde insanları çevreleriyle etkileşime geçiren çok güzel bir teknolojiyi her Dijital Pazarlama adayının bilmesi ve araştırması gerek.