Pogo Sticking Nedir

Pogo Sticking Nedir?

Pogo Sticking, arama sonuçlarına etki eden bir SEO kavramıdır. Genel olarak bounce rate’e özellik olarak benzerliği ile karıştırılabiliyor. Arama yapan bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettikten sonra hemen çıkıp aynı sorgu sonucunda başka bir siteyi ziyaret edip vakit geçirmesine Pogo Sticking nedir. Eğer kullanıcılar bu davranışı gösteriyorsa muhtemelen bu sitenin doğru cevabı barındırmadığı ya da sitenin ciddi olarak içerik yapısında sıkıntı olduğunu ve kullanıcılara kötü bir deneyim yaşattığı kanısına varırlar.

Arama motorları bu durumda sizin kalitesiz, ziyaretçinin girdiği diğer sitenin ise sizinkinden daha kaliteli olduğu izlenimine varır. Tabi ki bu durum tam terside olabilir örneğin arama sorgusunda 3. sıradasınız  ama 1. ve 2. Sırada olan sitelerden daha iyi ve kaliteli içeriğe sahipsiniz bu arama sorgusunu yapan kullanıcılar onlardan hemen sekip sizin sitenizde vakit geçiriyorsa bu size uzun vadede rakiplerinizi geçme olanağı sağlar. Bunun için yapılması gereken doğru içerik çalışmaları ile insanların tam aradıkları şeylere ulaşmalarını sağlamaktır.

Google bu tür verileri ölçüyor ve uzun vadede sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamanızda pogo sticking çok etkili oluyor. Her arama sonucunda, farklı pogo sticking kategorileri olabilir. Bir haber sitesine girip saniye sonra aramaya geri dönmekle kurumsal bir web sitesine girip çıkmak, ya da bir blog’a girip çıkmak Google gözünde farklı algılanabilir.

Pogo Sticking’e Karşı Nasıl Önlemler Almalıyım?

  • Anahtar kelime hedeflerinize bağlı olarak içerik yapınız kusursuz olsun.
  • SERP’de görünen başlık ve açıklamalarınız içerikle tutarlı olsun
  • Siteniz tasarım olarak sadece ve siteye girildiği anda içeriğin anlaşıldığı bir yapıda olsun.
  • Site açılış hızı çok iyi seviyede olsun.
  • Siteniz mobil uyumlu olsun.
  • Siteniz tarayıcılar tarafından uyarı alacak bir zararlı yazılım, hacklenme vb. durumlara maruz kalmasın.

Leave a comment