Pazarlamada Marka Değeri Yaratmak

Pazarlamada Değer Yaratmak Kavramı

Pazarlama işi müşteri değeri yaratmak, iletmek ve yakalamak demektir.

Değer nedir? Değer öncelikle, hedef kitle için kaliteli, hizmet ve fiyatların doğru birleşimini bir araya getirmektir. Başarı kazanan şirketlerin, rekabet açısından üstün bir değer önermesi ile üstün bir değer iletme sistemi geliştirebilen şirketlerdir. Bir değer önermesi, şirketin tek bir nitelikte ilgili konumlandırılmasından daha fazlasıdır. Değer önermesi, ürünün iletmeyi vaat ettiği deneyim ile bu deneyimin güvenilir bir şekilde iletilmesinin toplam sonucudur.

McDonald’s, ilk fast food işinde olduğunu söylerdi. Daha sonra hızlı hizmet işinde olduğunu söyledi. Bugün, değer işinde olduğunu söylüyor.

Bir şirketin müşterilerine değer iletme yeteneği, çalışmaları ve diğer paydaşları için memnuniyet yaratma yeteneği ile sıkı sıkıya bağlıdır.

Değer, nihayetinde, algılayana bağlıdır. Bir çocuk üç duvarcıyla karşılaşır ve “Ne Yapıyorsunuz?” diye sorar. Birinci duvarcı, “Harç Karıyorum” der. İkincisi, “Bu duvarı örmeye yardım ediyorum” diye yanıtlar. Üçüncüsünün yanıtı şöyle dir. “Bir katedral inşa ediyoruz.”

Akıllı şirketler sadece satın alma değeri sunmakla kalmaz, kullanım değeri de sunarlar. Bir arabayı 90.000 TL satın alırsınız ve bayinin, bakım, onarım ve yığın soruya yanıtlaması hususunda yardımcı olmasını beklersiniz. Artık çoğu akıllı şirket ürünü satmakla kalmaz ürünün yanında sunduğu değerlerle de fark yaratır. Nestle sadece bebek maması satmaz, bebek maması hakkında ebeveynlerin sorularını 7 gün 24 saat yanıtlayacak bir hizmet de sunar.

Şirketler müşterilerini memnun etmek için daha fazla para harcamak konusunda endişeleniyorlar. Şirketlerin, değer katan maliyet ve değer katmayan maliyet birbirlerinden ayırmaları gerektir. Bir otel, hizmetine, oda başına maliyeti 2 dolar artıracak bir öğleden sonra yatak hazırlama hizmeti eklemeyi düşünebilirsin. Bu yapmadan önce, müşterilerinin bu hizmet için 2 dolar ödemeye razı olup olamayacaklarını araştırmalıdır. Eğer yanıt hayır ise, yatak hazırlama hizmeti değer katmayan bir maliyettir. Ancak, eğer otel 2 dolar ve konuklar bunun için 3 dolara değeceğini düşünürse, bu değer katan bir maliyettir.

Leave a comment