Pazarlama Çalışmalarında İndirim ve Garanti

Pazarlama Stratejinizde İndirim ve Garantiyi Kullanmak

İndirim sadece yavaş satılan ve stokta kalanları eritmek için fiyat düşürmekten ibaret değildir. İndirim, daha sonra almak yerine şimdi almaya veya daha fazla almaya özendiren bir pazarlama çalışması ve tanıtım aracıdır. Peki, indirim çeşitleri nelerdir?

Tanıtım İndirimi

Yeni müşterileri sizi denemeye veya ürünlerinizi satın almaya özendirmek için yapılan indirim. Bu, genelde posta siparişiyle veya internet üzerinden alınan ürün için müşterinin ilk siparişinde yapılan indirimdir. Kolaydır, müşterinin teslimat adresi işyerinin elindedir ve tekrar satın alıp almadıklarını takip edebilir.

Bir Fiyatına İki Ürün

Bazen işletmeler iki farklı ürünü bir ürün fiyatına gelecek şekilde paketler. Bu bildiğiniz ücretsiz numunedir. Dolayısıyla, alıcı her zamanki fondöteni alır yanına da ücretsiz bir yüz temizleme kremi verilir. Ürünü beğenip bir dahaki sefere para ödeyerek alacakları ümit edilir.

Benzer ve Tamamlayıcı Sektörlerle İndirim Çalışmaları

Başka bir şirketin birlikte paketleyeceğiniz, sizinkini tamamlayıcı ürünü var mı? Bir araya gelir indirim paketi oluşturmanız hem kurumdan kuruma pazarda hem de tüketici pazarında işinize yarar.

Sadakat Puanları

Mevcut müşterilerin sadakatini ödüllendirebilirsiniz. Bu uygulamalarda müşterinin topladığı puana göre değişen ücretsiz armağanlar kullanılır. Havayolu uçuş puanları klasik sadakat programlarıdır. Bazı kredi kartı kampanyaları da günümüzde benzer uygulamalar yapıyor. Her ay harcanan para miktarına bağlı olarak nakit harcama imkanı sunuyorlar.

Zamanı Kısıtlı İndirim

Bu uygulamalar insanlar yarın değil bugün almaya özendirir. Sezon sonu satışları, zaman damgalı bilet veya kuponlar bunu klasik örnekleridir. Satıcının “Bugün alırsanız yüzde 20 indirim uygularım” demesi de bu temanın başka bir çeşitidir.

Satış Yükseltme Uygulamaları

Satış yükseltme taktikleri müşteriyi daha fazla para harcamaya özendirir. Üç al iki öde 50 dolardan fazla harcarsanız yenisinde yüzde 20 indirim yaparız demenin modern versiyonudur.

Bu uygulamalar satışlarınızın artmasına yardım ederken, kar marjınızı da etkileyebilir. O yüzden, uygulamadan önce ilave satışları ve kar üzerindeki etkisinin iyi hesaplanmalısınız.

Posta ile sipariş ve internet alışverişi genelde istisnasız para iade garantisi verir çünkü müşteriye riske girdiğini düşündürmek istemez.

Hiçbir ürün kusursuz değildir ve mutlaka başarısızlıklar olacaktır. Memnun kalınmamış bir ürünü tamir etmek yerine yenisiyle değiştirmek itibarınızı korumanın genelde hem daha kolay hem de daha iyi yoludur.