Turizm Sektöründe Sosyal Medya Pazarlama

Otellere Sosyal Medya Önerileri

Dijital dünyanın hayatımızın her alanına nüfuz ettiği bir dönem içerisindeyiz. Firmalar da bu ortamda daha çok kitleye ulaşabilmek adına rekabet içerisindeler. İnsanlar tatil programlarını yaparken, internette gidecekleri yerlerin araştırmasında sosyal medyaya büyük önem veriyorlar. Buradaki müşteri yorumları, görseller ve otel hakkındaki bilgiler tercihlerini etkiliyor. Bunun için otellerin dijital ortamda bilinirliği, alacakları verim açısından zorunluluk haline geldi. Oteller sosyal medyada bilinirliklerini arttırmak için neler yapmalı bunun üzerine önerilerde bulunacağız.

Öncelikle web sitenizin içeriği ve tasarımının kullanışlı ve göze hoş gözükmesi gerekmektedir. Google’da üst sıralara çıkmak adına Google Adwords ve Analytics sistemlerine ayrıca önem verilmesi gerekiyor. Bu küçük bir ayrıntı, ben sosyal medya kısmından daha çok bahsedeceğim.

Sosyal medya tarafında misafirlerinizin dikkatini çekecek paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Mümkün oldukça sosyal medyada aktif olmaya çalışın. Video içerikleri ve görseller bunun için önem verilmesi gereken konular içerisinde. Onlara keyifli vakit geçirebilecekleri ortamları sunmak tatil için daha çok heveslenmelerini sağlayacaktır. Pinterest, Instagram gibi mecralarda kaliteli fotoğraflarınızı ve orada bulunan insanlardan rica ederek çektiğiniz fotoğraflar, hem samimiyeti sağlayacak hem de diğer takipçilerinizin de ilgisini arttıracaktır.

Düzenlediğiniz organizasyon, eğlenceli aktiviteler, otelinizi ön plana çıkaracağınız özellikleri harmanlayarak paylaşımda bulunduğunuz zaman takipçilerinizin bunları paylaşma oranı artar ve daha çok kitleye hitap edebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden yapacağınız yarışmalar, indirim kuponları ve hediye çekleri müşteri sadakatini arttırma konusunda önemlidir. Otelinize ait açacağınız bir blog sayfası ile daha önceki deneyimleri, otel hakkındaki bilgileri ve bölgenin tanıtımı şeklinde yazılar paylaşabilirsiniz. Bölgede yapacağınız etkinlik sponsorluğu ve bunu sosyal medyada belirtmeniz size artı değer katacak marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

Takipçilerinizin görüşlerini dikkate almanız gerekmektedir. Geri bildirimleri takip edin, yorumları mutlaka cevaplandırın ve onların görüşlerini alabilmek adına sosyal medya platformlarında anketler düzenleyin. Kullanıcıların zamanları çok kıymetli bu yüzden kısa sürede işlerini tamamlayabilmek istiyorlar. Bunun için sosyal medya hesaplarınızın online rezervasyon altyapısını oluşturun.