Otellerde sosyal medya içerik yönetimi

Oteller için Sosyal Medya İçerik Stratejileri

Günümüz de gelinen noktada sosyal medya markalar ve kurumlar açısından çok önemli bir hale gelmiştir. Markalar ve kurumlar sosyal medyada varlığını sürdürerek marka imajını arttırabilir, trendleri takip edebilir, maliyet ve pazarlama faaliyetlerinde verimliliğini arttırabilirler.

Pazarlama politikasında farklılığa giden otellerin en yeni pazarlama stratejilerinden biri ise içerik pazarlaması oldu. İçerik pazarlaması doğru bir stratejiyle yapıldığı takdirde otellere pek çok avantaj sunacaktır.

Sosyal medya sayesinde oteller, rakip firmalar hakkında bilgiler alır, sektör analizleri yapar ve trendleri yakından takip ederek kendi stratejilerini belirleyebilirler. Sosyal medya, günümüz de markalar için online olarak iş yapmanın en etkili pazarlama yöntemi haline geldi. Pek çok işi, online mecralarda yürüterek başarılı sonuçlar almak mümkün.

Ve sosyal medya pazarlaması için, kaliteli içeriklere sahip olmak gerekiyor. İçeriklerin kaliteli olmasının yanı sıra içerikler, belli bir içerik stratejisi ile hedef kitle veya müşteriler ile buluştuğunda, hem daha fazla marka imajını arttırmış olacaksınız hem de daha fazla tercih edilir bir marka haline geleceksiniz.

Sosyal medyanın, tüketicileri satın alma kararlarını etkilediğini hepimiz artık biliyoruz. Tüketiciler, herhangi bir ürün satın almadan önce sosyal medyada diğer kullanıcılar ile interaktif ilişkiler kuruyorlar. Bu sebeple, marka olarak doğru ve planlı bir içerik strateji ile sosyal medyada var olarak hedef kitleniz ile hem bağ kurarsınız, iletişim halinde olursunuz hem de onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

 

Sosyal Medya İçeriği Oluştururken Otellerin En Çok Dikkat Etmesi Gerekenler

 

  • Öncelikle marka stratejinize uygun sosyal medya içeriği oluşturmalısınız.
  • Verdiğiniz hizmetler ile ilgili potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek birçok soruya cevap verecek tarzda içerikler oluşturmalısınız.
  • Oteliniz hakkında bilgileri, verdiğiniz hizmetleri, etkinlikleri ve yapacağınız her şeyi sosyal medya hesaplarında belli aralıklarla paylaşmalısınız.
  • Mutlaka içerik takvimi oluşturmalısınız. Bu sayede, hedef kitlenizin karşısına doğru paylaşımlarla doğru zamanda çıkabilirsiniz.
  • Paylaşımlarınız, sadece satışa yönelik ya da işletmenize yönelik olmamasına özen gösterin. Çünkü bu, hedef kitleniz ile bağı kuvvetlendirmez tam tersi, istediğiniz etkiyi ve başarıyı yakalamayabilirsiniz. Bu sebeple, hedef kitlenizin ilgi alanlarını tespit ederek onlara özel paylaşımlar yapmayı da unutmamalısınız.
  • Otelinizin bulunduğu lokasyon, çevresinde ki tarihi yerler, gezilecek yerler, organizasyonlar ve bilmelerini düşündüğünüz bilgiler hakkında içerikler hazırlayarak, paylaşmanız size avantaj kazandıracaktır.