Online Alışverişte Tüketici Sorunları

Online Alışverişlerde Başlıca Tüketici Sorunları

Türkiye’de yaklaşık 30 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 12 milyonda e-ticaret müşterisi var. Mobil cihazlar üzerinden internetten alışveriş yapma tercihi ise yüzde 52. Bu artışla birlikte gelişen teknoloji ve hızla ilerleyen e-ticaret siteleri teslimatta da müşterilere en doğru ve en hızlı şekilde cevap vermeyi sağlıyor.

Fakat tüketiciler bazen bazı sorunlar ile karşılaşabiliyor. Bunlar;

Yanlış veya hasarlı ürün sorunu

E-ticaret müşterilerinin neredeyse yarısı yanlış veya hasarlı ürünle karşılaşıyor. Tüketiciler hem aldıkları ürünlerin hem de ambalaja da büyük önem veriyor. Teslim edeceğiniz ürünleri sevkiyata vermeden önce doğru paketlendiğinden de emin olmanızda fayda var. Mutlaka firmanızın markasını ya da logosunu taşıyan ambalajlar kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

Aynı gün teslimat

Günlük yaşantımızın temposu, iş koşuşturmaları ve özellikle trafik sorunları, aslında en çok heyecan duyarak, keyif alarak yapacağımız işleri bile zorlanarak yapmamıza neden oluyor. Bu yüzden internet üzerinden istediğimiz her şeyi satın almaya çalışıyoruz. E-ticaret kullanıcıların en önemli sorunlarının başında teslimat gecikmesi var. Bu sorun için harekete geçen birçok firma, aynı gün teslimat yöntemiyle tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veriyor.

Güvenli ödeme

Markanıza imaj kazandıracak güvenli ödeme sistemleri tüketici güveni kazandırır. Bankaların ve ödeme alt yapısı sunan kuruluşlar 3D secure, tek adımda ödeme kolaylığı gibi yapılan seçenekler tüketiciye güvenin kademeli olarak artmasını sağlayacaktır.

Sipariş takibi

E-ticaret firmalarının çoğu, yapılan online alışverişten sonra müşterilerine sipariş takibi imkanı sunuyor. Bu sayede müşteriler, ürünlerinin firmaya teslim edilmesini, teslimat aracına yüklenmesini, ürünün ne zaman geleceğini vb. süreçleri online olarak takip edebiliyor.