Netflix’in Piyasa Değeri Disney’i Geride Bıraktı

2012 yılında girdiği orijinal içerik alanında büyük başarı yakalayan Netflix, birkaç yıl öncesine kadar herkesin imkansız olarak gördüğü bir başarıya imza attı. House of Cards ile orijinal dizi alanına girdiği ilk dönemde HBO gibi kablolu kanallara rakip olup olamayacağı sorgulanan Netflix, bugün Disney gibi bir devi geride bırakarak dünyanın en değerli medya şirketi haline geldi.

Netflix hisseleri bugün yüzde 1.5’lik artış göstererek rekor seviyelere yükseldi. Gün içerisinde Netflix hisselerinin değeri 349.90 dolara ulaştı. Bu yükselişle birlikte Netflix’in piyasa değeri 152.6 milyarı buldu.

2013’te House of Cards ilk başladığında Netflix hisseleri 27 dolardan işlem görüyordu. Orijinal içerik alanında yakaladığı başarının ardından hızla büyüyen şirket, son dönemde yaptığı yatırımlarla büyüme hızını daha da arttırdı. Sadece 2018’in başından bu yana şirketin hisse değeri tam yüzde 74 arttı.

Netflix’in piyasa değeri ile Disney’i geride bırakması, sinema ve dizi sektörü için yeni bir döneme girildiğinin habercisi. Zira Disney, tarihinin belki de en başarılı döneminde Netflix’e geçildi. Marvel, Star Wars ve Pixar filmlerinin yanı sıra klasik Disney filmlerinin modern uyarlamaları ile de gişede rakip tanımayan Disney, son birkaç yıldır toplam gişe hasılatlarında rakiplerine fark atıyor. Ne var ki stüdyonun bu başarısı bile dijital platformların hızlı yükselişi karşısında gölgede kalkıyor.

Disney’in 20th Century Fox’u satın almak için kesenin ağzını açmasının arkasındaki başlıca sebep de medya sektöründeki bu değişim rüzgarı. Çok yakında kendi dijital platformunu kurmaya hazırlanan Disney, 20th Century Fox’un zengin dizi ve film seçkisini kütüphanesine katarak Netflix’e rakip olacak bir dijital platform kurmayı amaçlıyor.

Aynı şekilde Hollywood’un en köklü stüdyolarından 20th Century Fox’un satış kararı almasında da Netflix’in yükselişinin büyük pay oynadığı konuşuluyor. Bundan sonra televizyon yayıncılığına odaklanacak şirketin, değişen medya sektöründe Netflix gibi dijital platformlarla yarışmanın zorluğundan çekindiği ifade ediliyor.