facebook sosyal medya yönetimi

Mozilla Facebook’taki Reklamlarını Çekti

Web tarayıcısı Firefox ile tanınan Mozilla, Facebook’taki reklamlarını askıya alma kararı aldı. Blog yazısı aracılığıyla yapılan açıklamada, söz konusu kararın Facebook’a zor günler yaşatan Cambridge Analytica skandalı ile doğrudan alakalı olduğu belirtildi.

Mozilla, Facebook’un gizlilik ayarları konusunda kullanıcılar lehinde değişiklik yapması halinde bu kararından vazgeçecek.

Cambridge Analytica skandalı nedeniyle Facebook’a sırtını dönen ilk kuruluş Mozilla değil. İskandinavya’nın en büyük bankası Nordea’nın sürdürülebilir yatırım ünitesi de dün yaptığı açıklamada Facebook’un kara listeye alındığını ve Facebook Inc. hisselerinin alımına devam edilmeyeceğini duyurmuştu.

Skandal ile birlikte Facebook kısa süre içinde yaklaşık 50 milyar dolar zarara uğramıştı. Sosyal medyada #deletefacebook etiketi ile sürdürülen boykot çağrısı ve Nordea ile Mozilla’nın aldığı kararlar da göz önünde bulundurulduğunda, Facebook aleyhine karar alan kuruluşların sayısının artması durumunda Facebook’u zor günler bekleyebilir.