mobil pazarlama neleri değiştirdi

Mobil Reklamcılık, Televizyon Reklamlarını Eziyor!

Akıllı telefon kullanımı genç, yaşlı her türden kullanıcıya erişmiş durumda. Mobilin kullanıcı sayısı arttıkça mobil reklama olan ilgide dolaylı olarak artıyor. Hatta bu ilgi televizyon reklamcılığının önüne geçmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl ünlü araştırma firması Nielsen‘in yaptığı bir araştırmaya göre; ABD’de yaşayan 18-24 yaş arası gençlerin akıllı telefonlarında geçirdiği vakit, TV’de geçirdikleri süreye göre oldukça fazlaydı. Bu araştırma sonuçları nihayetinde reklam verenleri de etkilemeye başladı. Artık reklam veren firmaların mobil site ve uygulamalar üzerinde verdikleri reklamların bütçeleri, TV’ye ayırdıkları reklam bütçelerinden fazla olmaya başladı.

Pazar araştırma şirketi eMarketer‘ın yaptığı bir açıklamada, reklam verenlerin 2018 yılında mobil sektöre TV reklamlarından daha fazla para harcayacağını ve boşluğun önümüzdeki dört yıl içinde daha da genişleyeceğini söylemişti. Yayınladıkları grafiğe göre 2022 yılında mobil reklamcılık bugüne göre yüzde 15kadar daha bir artış yaşayacak.

Google ve Facebook gibi iki devin mobil reklam pastasındaki yüzdeleri de aynı şekilde artış göstermiş durumda. 2015 yılının son çeyreğinde bu iki dev şirketin mobil reklam oranı toplam yüzde 63 iken, bugün bu rakam yüzde 73’e ulaşmış durumda.