Microsoft Güvenli Tarayıcı

Microsoft’tan Güvenli Tarayıcı

Şirket geçtiğimiz yıl eylül ayında duyurduğu Windows Deffender Application Guard’ı en son Windows 10 Insider 16188 sürümüyle kullanıcılara sundu. Edge tarayıcısını güvenli hale getirecek olan Application Guard’ın en önemli özelliği ise tarayıcıyı sanal bir araçla bilgisayarın geri kalanından ayırıyor oluşu. Böylece genellikle bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım göndermek ve virüs bulaştırmak için bir geçit görevi gören tarayıcı, kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğradığında bilgisayarın geri kalanı bu saldırıdan etkilenmiyor.

Windows 10 Insider 16188 sürümüne geçen kullanıcıların bu özellikten faydalanmak için  Windows özelliklerini açma veya kapama menüsünden  “Windows Defender Application Guard” için onay vermesi gerekiyor. Kullanıcılar daha sonra Microsoft Edge’i açıp menüye tıklayarak “Yeni Application Guard penceresi”ne tıklandığında açılan özel ve bilgisayarın geri kalanından izole edilmiş olan pencerede güvenli interneti deneyimleyebilecek.
Tabi güvenli bir Windows tarayıcı fikri oldukça cazip görünse de beraberinde birtakım problemleri de getirebileceği düşünülüyor. İlk olarak sanal bir araçla bilgisayarın geri kalanından ayrılmış bir tarayıcı mevcut tarayıcıdan daha yavaş olabilir. Ayrıca Application Guard ile her tarayıcının oturumu silindiği için, kapattığınızda tüm veriler ve çerezler kaybolur. Ayrıca, bu özellik şu an için sadece kurumsal kullanıcılara sunulmuştur.