mostodon twitter rakip

Mastodon Açık Kaynak Projesi Twitter’a Rakip Olabilir mi?

Ücretsiz ve açık kaynaklı olarak geliştirilen Mastodon adlı sosyal ağ, Twitter’dan sıkılan ve şirketin gerçekleştirdiği değişikliklerin servisin kalitesini düşürdüğünü düşünen Eugen Rockho tarafından geliştirilmiştir.

Mastodon, ticari platformlara alternatif olarak merkezileşmemiş ve tek bir şirketin tüm iletişimlerinizi tekelde bırakma riskini ortadan kaldırma iddiasında. Ayrıca, bu alternatif sosyal ağda güvendiğiniz bir sunucu seçebiliyor ve hangi sunucuyu seçerseniz seçin herkesle iletişim kurabiliyorsunuz. Herkesin kendi Mastodon örneği çalıştırabilmesi ve sosyal ağa sorunsuz bir şekilde katılım gösterilmesi de cabası.

Peki, Mastodon’u Twitter’dan farklı kılan özellikleri neler? Öncelikle platformda zaman akışının kronolojik ve herkese açık olduğu belirtiliyor. Twitter’ın 140 karakterle kısıtlı olmasının aksine Mostodan gönderi başına 500 karakter sunmasıyla da gönülleri kazanıyor.

GIF video setleri ve kısa videolar, her bir gönderi başına gizlilik ayarıyapılabilmesi, zengin engelleme ve sessize alma araçları, reklamsız ve takipsiz etik tasarım ile uygulamalar ve servisler için açık API Mostodon’un diğer öne çıkan özellikleri arasında.

Aslında 6 ay önce kısıtlı sayıda kullanıcıyla hayata geçen ve 24 bincivarında kullanıcısı bulunan Mostodon, Twitter’ın yanıtları gösterme biçimiyle ilgili bir güncelleme sunmasından sonra, bu yeni tasarımı beğenmeyen binlerce kullanıcıyı kazanmayı başarmış. Platformun bu güncelleme sonrasında sadece 48 saatte yüzde 73 büyüdüğü ve 41 bin 703 kullanıcıya ulaştığını belirtilmekte. Hatta bu kullanıcı akını ile artan trafiğe dayanamayan sunucular ve varolan kullanıcılarının servis kalitesini korumak için Mostodon, şu an için yeni kullanıcı kaydı almıyor.

Mostodon yeniden kullanıcı kaydı aldığında mutlaka denenmesi gereken bir alternatif sosyal ağ.

 

Leave a comment