etkili video içerik oluşturma

Markanıza İçerik Üretim Hizmetini Dışardan Almak

Dijital pazarlamacıların talepleri sürekli artıyor. Büyük verilerin çözümlenmesi, baş edilmesi gereken yeni pazarlama kanalları ve online ortamın 7/24 işleyen doğası, markaların dijital alanda başarılı olması için içerik yaratmaya çok az pazarlamacının vakti olması anlamına geliyor. Çoğu örnekte pazarlamacılar, markalarının hak ettiği uzmanlaşmış içeriği yaratacak kadar vasıflı değildir.

O halde içerik üretim hizmetinin bir kısmını veya bekli de tamamını dışarıdan almak zorundasınız. Bu size zamandan ve paradan tasarruf ettirebilir. İçerik hizmetini dışarıdan almaya gelince, elinizde birkaç seçenek var:

Serbest Çalışanlar:

İçeriğiniz üzerinden çalışsın diye, zahmetli bir süreç olan serbest çalışan tuta yoluna girebilirsiniz. Pek çok organizasyon bu yolu seçer. Bunun getirisi, içerik hedeflerinizi anlayabilecek kararlı bir içerik yaratıcısıyla ilişki kurmanızdır. Ancak işin olumsuz yanı, bireysel serbest çalışanların genelde birden fazla müşterisi olmasıdır, dolayısıyla meşgul olduklarında iş teslim tarihinin ve çalışma süresinin sürekli değişmesidir. İş teslim tarihlerini yönetmek, çalışmalarını gözden geçirip düzenlemek, geribildirim temin etmek size düşer. Bu süreç gayet güzel de yürütülebilir; ama doğru kişiyi işe alıp yetiştirmek için zaman ayırmanız gerekir.

Bulut Tabanlı İçerik Platformları:

Markaların ve marka ajanslarının içerikle ilgili ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, dayanışmacı platformların sayısı artıyor. Sonuçta bu platformlar, içeriğe ihtiyacı olanlar ile içerik yaratabilenleri buluşturan online pazaryerleridir. İçerik yaratıcılarını işe alıp onlara ödediğiniz ücretten küçük bir yüzde alırlar. Bunlardan faydalanmak nispeten basittir ve içerik üretiminin ölçeğini kolaylıkla büyütmenizi sağlarlar. Ancak pek çok örnekte, çeşitli platformlardaki içerik yaratıcılarının kalitelerinin aynı olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Yine, stratejiniz ve size gönderilen içeriğin yönetimi ve düzeltilmesi sizin sorumluluğunuza girer.

İçerik Ajansıyla Çalışmak:

İçerik pazarlamacılığıyla ilgili markalara destek sunan uzman içerik ajanslarının sayısı artıyor. Uzman bir içerik ajansı tutmanın faydası, kendi içerik stratejinizi yaratmada ve işletmeniz için içerik takvimi oluşturmada onların uzmanlık ve hizmetlerinden yararlanmanız; ayrıca planladınız tarihte nitelikli bir içerik teslim almayı garantilemenizdir. İyi bir içerik için fikir jimnastiği yapacağınız ve organizasyonunuzun içinde içeriğinizi destekleyecek birileri de yanınızda olmuş olur. Bunun olumsuz tarafı, içerik pazarlamacılığı hizmeti veren ajansların hepsi olmasa bile bazılarının perakende modeliyle çalışmasıdır ki; bu durum toplam dijital pazarlama maliyetlerinizi arttırabilir.

İçerik yaratma hizmetini dışarıdan almanın en önemli aşamasını başlangıçtaki brifing sürecidir. İşi dışarıya havale etmenin gerçekten faydasını görmek için, neye ulaşmak istediğinizi anlatabilmelisiniz.