Lighthouse Chrome Eklentisinde Yeni SEO Denetleme Kategorisi

Google resmi webmaster blogunda yaptığı açıklamada, Lighthouse Chrome Eklentisi’ne yeni SEO Denetimleri kategorisini eklediğimizi duyurdu. Yapılan açıklama ve kullanım şekilleri aşağıdadır.

Lighthouse, web sayfalarının kalitesini iyileştirmek için kullanılan açık kaynaklı, otomatik bir denetleme aracıdır. Geliştiricilerin performans, erişilebilirlik, Progressive Web Apps (PWA) uyumluluğu ve daha birçok denetlemeyi çalıştırmasına olanak tanıyarak sitelerin kalitesini iyileştirmek için çeşitli destekleyici araçlar sunmaktadır. İngilizcede “Deniz Feneri” anlamına gelen “Lighthouse”, adının da hakkını vererek temelde size yol gösterip “kayalıklara çarpmanızı önlemeye” çalışır.

Lighthouse’daki SEO denetleme kategorisi, geliştiricilerin ve web yöneticilerinin herhangi bir web sayfasının iyileştirme potansiyeli bulunan alanlarını tanımlamak için temel seviyede bir “SEO durum denetimi” yapılabilmesini sağlar. Lighthouse yerel olarak Chrome tarayıcınızın içinde çalışır; dolayısıyla, yayında olan, herkese açık sayfalarınızın yanı sıra daha henüz geliştirme aşamasındaki veya görüntülenebilmesi için kimlik doğrulaması gerektiren sayfalarınız için de SEO denetlemelerini çalıştırabilmenize olanak sağlar.

SEO en iyi uygulamaları

Mevcut SEO denetlemeleri listesi kapsamlı bir liste olmamakla birlikte; Google Arama veya diğer arama motorları için SEO performansı anlamında herhangi bir garanti sağlamaz. Mevcut denetleme listesi, sitelerin doğru şekilde yerine getirmeleri gereken SEO temel adımlarını yansıtmaktadır ve bu adımları doğrulamak için tasarlanmıştır. Liste, farklı beceri düzeylerinden geliştiricilere ve SEO uygulayıcılarına ayrıntılı yönergeler sağlar. Bununla birlikte gelecekte, daha ayrıntılı denetlemeler ve yönergeler eklemeyi hedeflediğimizi de bilmenizi isteriz. Özellikle görmek istediğiniz  denetlemelerle ilgili önerileriniz olursa mutlaka bize bildirin!

Kullanım şekli
Şu anda bu denetlemeleri iki şekilde çalıştırabilirsiniz.

1. Lighthouse Chrome Eklentisi’ni kullanarak:
  1. Lighthouse Chrome Eklentisi’ni yükleyin.
  2. Eklenti çubuğundaki Lighthouse simgesini tıklayın.
  3. Seçenekler menüsünü seçin, “SEO”yu işaretleyin ve Tamam’ı, ardından Rapor oluştur’u tıklayın.

Lighthouse SEO eklentisi

2. Chrome Canary’de Chrome Geliştirici araçlarını kullanarak:

  1. Chrome Geliştirici Araçları’nı açın.
  2. Denetlemeler’e gidin .
  3. Denetleme gerçekleştir’i tıklayın .
  4. “SEO” onay kutusunu işaretleyin ve Denetlemeyi Çalıştır’ı tıklayın.

Mevcut Lighthouse Chrome Eklentisi, zaman içerisinde genişletmeyi ve geliştirmeyi planladığımız bir dizi başlangıç SEO denetimlerini içermektedir. İleride işlevselliğinden emin olduğumuz yeni denetimleri Chrome Geliştirici Araçları’nın kararlı sürümüne dahil ederek sizlerin kullanıma sunmayı planlıyoruz.

Umarız bu yeni işlevsellik, mevcut ve gelecekteki projeleriniz için faydalı bir yardımcı araç haline gelir. Eğer bu tip temel SEO ipuçları ile daha önce karşılaşmadıysanız ve özellikle bu alana ilgi duyuyorsanız lütfen kapsamlı SEO başlangıç kılavuzumuzuokuyarak işe başlayın. Her zaman olduğu gibi aşağıdaki yorum bölümüne, GitHub’a veya Webmaster Forumumuza geri bildirimlerinizi ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

Kaynak: https://webmaster-tr.googleblog.com/2018/02/lighthouse-chrome-eklentisinde-yeni-seo.html