Kitapseverlerin Yazarlara Doğrudan Ulaştıkları Platform: Twitter

Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri de Twitter… Gerek spor gerek müzik gerekse edebiyat olsun, hangi alana ilginiz varsa Twitter’da bu konularla ilgili keyifli içerikleri edinmekle kalmayıp uzmanlarıyla da birebir iletişim kurabilirsiniz. Eğer tam bir kitap kurduysanız, Twitter sayesinde sevdiğiniz yazarlar da sadece bir tık ötenizde oluyor.

Türkiye’de son yıllarda kitapları satış rekorları kıran genç yazarların yanı sıra uluslararası ölçekte de önemli yazarlar Twitter’ı hayli aktif kullanıyor. Kitaplarıyla bilgilenip keyiflendiğiniz usta kalemleri yakından tanımak ve iletişime girmek için siz de Twitter’da takibe başlayın…

Paulo Coelho (@paulocoelho): Dünyayı kasıp kavuran Simyacı dahil birçok önemli kitabın yazarı olan Paulo Coelho, kitaplarında olduğu gibi Twitter’da da çok başarılı bir isim. 11 milyonu aşan takipçi sayısıyla en çok takip edilen uluslararası yazarlar arasında yer alan Brezilyalı yazar, İngilizce ve Portekizce dillerini kullandığı hesabında okurlarından gelen kitap fotoğraflarını mutlaka paylaşıyor. Kitaplarından alıntılara, özlü sözlere yer veren ünlü yazar, yürüyüşleri ve seyahatleri gibi kişisel anlarını da okurlarına aktarıyor. Tabii ki kitaplarda konuşturduğu usta kalemini 140 karakterle de muhteşem bir şekilde aktarıyor.

JK Rowling: (@jk_rowling): Fantastik roman serisi Harry Potter’ın İngiliz yazarı J.K. Rowling, Twitter’da paylaşımlarıyla yüzbinleri kendine hayran bırakan bir isim. Twitter’da yazarlığa dair sunduğu hayat felsefesiyle kendine bağlı okur kitlesini her geçen gün katlarken okurlarıyla ve hatta kendini eleştirenlerle iletişim kurmaktan geri kalmıyor. Irkçılık ve insan hakları gibi konularda da fikirlerini cesurca aktarmaktan çekinmiyor.

Selen Pınar Işık (@PuCCaa): Takipçileri tarafından Pucca olarak tanınan Selen Pınar Işık, çıkardığı kitaplarıyla çok satanlar raflarını süslerken Twitter’da da 2 milyona yaklaşan takipçi sayısıyla dikkat çekiyor. Okurlarıyla iletişimi sıkı tutan Pucca, sevenlerinin kitaplarını okuduklarını gösteren fotoğrafları da RT’liyor. Günde birkaç kez paylaşımda bulunan Pucca, ayrıca özel hayatına ilişkin de bilgiler vererek sıcak bir iletişim sağlıyor.

Metin Hara (@metinhara): Ruhsal, bedensel ve zihinsel yenilenme dahil kişisel gelişime dair verdiği seminelerle tanınan Metin Hara, aynı zamanda kitapları çok satan bir yazar. Twitter hesabında okurlarından gelen fotoğraflı paylaşımlara yer veren Hara, ayrıca #Kitabanotyaz gibi sosyal kampanyalara da hesabından destek veriyor.

Azra Kohen (@AkilahFi): Son dönemin en popüler yazarları arasında sayılan Azra Kohen, Twitter’da da hayli aktif bir yazar. Çok satan “Fi”, “Çi”, “Pi” serisinin yazarı olan Kohen, Twitter’ı okuyucularıyla yakından iletişim kurmak için etkin şekilde kullanıyor. Okurlarının attığı tweet’leri RT ederek iletişimini arttırıyor. Ayrıca çıkan söyleşilerini de paylaşmayı ihmal etmiyor.