markanız için Periscope kullanımı

Markanız için Periscope Kullanımı

Periscope Hakkında

Periscope uygulamasını teknolojiyi ve bu sektörü takip eden çoğu insan duymuştur. Twitter’in sahip olduğu bu uygulamanın amacı, kullanıcılara canlı yayın hizmeti sunmasıdır. Periscope, kullanıcıların mobil telefonu ile interneti olduğu her yerde canlı yayın yapmasını sağlamaktadır. Bir kanal canlı yayın başlattığında, bu kişi veya işletme kanalı olabilir. Canlı yayın başlığını gören bütün kullanıcılar canlı yayını izlemeye dahil olabilir. Yayını izleyen kullanıcılar yayını beğendiğini kalp atarak gösterir, bu sayede kanalın prestiji kalp sayısıyla artar. Ayrıca, yayın sırasında yorum da yapılabiliyor. Peki, İşletmeler Periscope’u nasıl kullanmalı? Bunları 9 başlık altında topladık.

Müşteri Hizmetleri/Destek

Sürekli benzer problemler ve sorunların geldiğini düşünüyorsanız. Takipçilerinizi canlı yayına çağırıp hem toplu bir şekilde sorunu çözmeyi anlatmak, hem de soru/cevap yaparak kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu durum müşteri ilişkilerini yeni bir boyuta taşır. Şunu bilmekte yarar var, hedef kitleniz bu uygulamayı kullanan kitle olmalıdır.

Ürün Demoları

Yeni bir ürün mü çıkardınız? Bu ürün fiziksel veya yazılımsal olabilir. Ürünü Periscope kullanarak demosunun canlı yayınını yapmak, hem potansiyel alıcılar için ilgi çekici ve bilgilendirici olur, hem de ürün hakkında kafasına takılan soruları direk işletmeye canlı yayında sorma imkanı olur.

Röportajlar

İnsanlar, şirketin başındaki kişilerin veya şirkette yaptığı işte başarılı olan kişilerin iş hayatında neler yaptığını, şirkete neler kattıklarını dinlemeyi severler. Çünkü, biz doğamız gereği ilgilendiğimiz konularda kendimize bir rol model edinmeyi severiz. Ara sıra işletmede yaptığınız bu tarz faaliyetler hem müşteri anlamında bağlılık sağlar. Hem de çalışılabilir şirket havası yaratır.

Özel Satış, İndirimler, Promosyonlar

Hedef kitleyi bu platforma itmek için güzel bir yöntemdir. İzlenebilecek bir kanal olduğunuzu göstermeye yarar. İnsanlara bir şeyler verir sunarsanız haliyle izlenmeye değer olursunuz. Bu sadece indirim demek değil tabiki, bu bilgi, mizah vb. de olabilir. Ama bir işletmeyseniz indirim, promosyon vb. şeyler kanalın takip edilebilecek bir yer olduğunu kanıtlar ve izlenme oranınız artabilir. Bunun birçok yolu vardır. Örneğin, akşam 9’da periscope yayınımızda X ürünümüzü tanıtıp, 10 kişiye hediye vereceğiz vb. çoğaltılabilir.

Canlı Etkinlik veya Turlar

Kendi sektörünüzde bir etkinlik düzenlediniz. Ulaşamayanlar için canlı yayın güzel bir alternatif olacaktır. Tatil sektöründe bir işletmeniz var sezonda tatil yerlerinde canlı yayın yapıp özendirebilirsiniz.

Anket ve Focus Grup Yayınları

Bu tarz yayınlar müşterilerden bilgi almak vb. durumlar için iyidir. Birlikte büyümek geliştirme kavramı müşterileri işletmeye daha fazla yakınlaştırmaktadır. Örneğin; yeni bir ürün dizaynı düşünüyorsunuz, logo değişikliğine gideceksiniz ya da mevcuttaki ürününüzün kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsunuz bunları sorun çünkü kullanacak olan kişiler onlar.

Duyurular

İnsanlar bazı şeylerin önceden farkında olmaktan hoşlanır. Ayrıca, bu durum hem merak uyandırır, hem de beklenti yaratır. Elinizde bu tarz şeyler varsa önceden duyurun.

Behindthe Scenes – Sahne Arkası

Bir ürününüz var ve insanlar bunu tüketiyor ama nasıl bir yerde imal edildiğini vb. durumları bilmiyor. Bunları bilmek onların hoşuna gidebilir. Hatta bunu merak ederler. Örneğin, fabrikada çıkan ürününüzün fabrikadaki bazı süreçlerini, restoranınızda şefinizin ufak tefek yaptığı şovları canlı yayında sunabilirsiniz. Sahne arkası önemlidir.

Bilgilendirme Oturumları

Hizmet verdiğiniz kişilere uzmanlık alanlarınızla ilgili ders niteliğinde bilgiler verebilirsiniz. Öğretmeye nasıl daha iyi yapıldığını söylemeye para biçmeden insanlara canlı yayında sunduğunuzda size olan bağları haliyle artacaktır. Örneğin, SEO hizmeti sunan bir firmanız var. İnsanlara sürekli güncellemeler ve yeni gelişmelerle alakalı bilgilendirmeler sunabilirsiniz.