markalar için Instagram kullanımı

Instagram’dan Çalınan Hesap Bilgileri 10 Dolara Satışta

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Instagram hack skandalında sular durulmuyor. 6 milyonun üstünde kullanıcıya ait veriye sahip olduğu iddia edilen hackerlar, ünlülerin Instagram hesaplarını 10 dolara satıyor.

Günlük aktif 700 milyon kullanıcıyı geride bırakan Instagram’ın son dönemin en çok ses getiren hack skandallarından biriyle başı dertte. 6 milyonun üstünde kullanıcının verilerinin sızmasıyla beraber ilk olarak .com uzantılı sonra ise .ws uzantılı Doxagram sitesinde bu verinin “arama başına” 10 dolar ücretle paylaşıldığı belirtiliyor. Söz konusu iddiayı basına bildiren kullanıcının 10 bin örnek sunduğu söyleniyor.

Kullanıcıların herhangi bir tarayıcıyla ulaşabildiği veri sızdıran bu siteler ise kısa sürede kapatıldı. Ancak söz konusu verilerin deep web’de satışının devam ettiği söyleniyor. Bu noktada federal yasaları araya sokmadan deep web’de herhangi bir siteyi kaldırmak ise pek mümkün değil.

İhlal ile ilgili olarak kurucu ortak ve CTO Mike Krieger “Şifreler veya diğer Instagram aktiviteleri sızdırılmadı. Hangi hesapların etkilendiğini belirleyemiyoruz ancak bunun Instagram hesaplarının düşük bir yüzdesi olduğuna inanıyoruz.” diye açıklama yapmasına karşın Arstechnica ile iletişime geçen hacker sistemin saat başı 1 milyon kullanıcının hesabını çalabildiğini belirtmişti. Instagram’ın söz konusu hatayı 12 saat sonra kapattığını hatırlatalım.