Instagram Hikâyeler’e Ekran Görüntüsü Alındı Bildirimi

Snapchat‘ta bulunan bir kullanıcının ekran görüntüsü alındığında kullanıcıyı haberdar eden özellik Instagram‘a gelecek. Instagram’ın sınırlı sayıdaki kullanıcı üzerinde başlattığı denemelere bakıldığında, Hikâyeler kısmında paylaşılan bir içeriğin ekran görüntüsünün alınması ya da kaydedilmesi durumunda paylaşım sahibinin bu aksiyondan haberdar edileceğine dair bir uyarı mesajı görülüyor.

Test aşamasındaki özelliğin bir diğer boyutu ise ekran görüntüsü ya da kayıt işlemi yapanların, hikâyeyi görüntüleyenlerin oluşturduğu listede işaretlenmesini kapsıyor. Aslına bakarsanız ekran görüntüsü alınması durumunda kullanıcıya direkt bir uyarı gitmeyecek fakat hikâyesini kimlerin görüntülediğini öğrenmek için harekete geçtiğinde, ekran görüntüsü alan kullanıcıların yanında bir “shutter” ikonu ile karşılaşacak.

Instagram’ın bu yeni özelliği geliştirmedeki amacı, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunabilmek ve anlarının gönül rahatlığıyla paylaşılabilmesini kolaylaştırmak. Test aşamasındaki özellik, etkileşim üzerinde belirgin bir fark yaratması halinde tüm kullanıcılara açılacak.