Instagram hikaye stories reklamları geldi

Instagram Canlı Yayınlarınızı Stories’e Ekleyin

Büyümesine hızla devam eden Instagram stories yenilikleri de bünyesine eklemeye devam ediyor.

Instagram Stories, Geçen yıl Ağustos ayında ortaya çıktı ve Ekim ayında 100 Milyon kullanıcıya ulaştı. Ocak ayında 150 Milyon ve Nisan ayında 200 Milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Stories şu anda 250 Milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Ne yazık ki tüm uygulama çapında Snapchat aylık olarak 166 Milyon günlük aktif kullanıcıya sahip Instagram ise aylık 700 Milyon aktif kullanıcıya sahip.

Instagram’ın büyümesi gün geçtikçe hızlanırken Snapchat tarafında yavaş yavaş bir düşüş yaşanmaya devam ediyor. Instagram, son 50 milyon kullanıcısını 2 ayda kazandı. Bundan önceki 50 milyon kullanıcısını ise 3 ayda kazanmıştı. Snapchat’in 2016’nın 2. çeyreğindeki büyüme oranı %17.2’den 2017’nin 1. çeyreğinde %5 düşmesine rağmen Instagram Stories her çeyrekte %25 büyümeye devam ediyor.

Tüm bu yaşananların yanı sıra Instagram kendine yenilikler eklemeye devam ediyor. Bu yenilikler de özellikle Snapchat’in yoksun olduğu özelliklerden oluşuyor. Artık Canlı yayınınızı 24 saatliğine Instagram Hikayeler’inizde yayınlama seçeneğine sahipsiniz. Böylece canlı yayınlar hemen uçup gitmiyor. Eğer Canlı Tekrar Oynatma seçeneğini kullandıysanız arkadaşlarınız Instagram Hikaye profilinizde oynat butonuna basarak bu yayını görebilecek.

Bu değişiklik Instagram Canlı Yayın’ı diğer canlı yayınlardan ayıran temel bir farklılığı ortadan kaldırıyor.  Twitter’ın Periscope’u yanıtlama özelliğine video kaydedilebilir hale gelmeden önce yani sadece 24 saatliğine izin verebiliyor. Facebook Canlı Yayın ise videolarınızı sonsuza kadar paylaşma ve kaydetme imkanı tanıyor. Instagram Canlı Yayın’ı özel yapan bir özellik ortadan kalkmış oluyor. Yine de yakın arkadaşlarınız, sizi sürekli takip eden kişiler artık sizi 24 saat içinde izleyebilecekler. Tüm bu özellikler de Instagram’ın büyümesinde önemli roller oynamaya devam edecek gibi görünüyor.